Emine Ceppar: İşbirlikçiler hayallerini gerçek gibi göstermeye çalışıyor

02 Eylül 2020, 21:15

Rusya Federasyonu’nun Kırım’ın işgalinden dolayı Ukrayna’nın yarımadaya yönelik su tedarikini kesmesine karşı Birleşmiş Milletlere (BM) yaptığı başvuruya cevap verildi. Sözde Rusya Devlet Duması milletvekili, işbirlikçi Natalya Poklonskaya, BM’nin kendisine mektup göndererek “Kırım’ın ilhakını” tanıdığını ileri sürdü.
Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Poklonskaya’nın iddialarını manipülasyon olarak değerlendirdi.

Sosyal medya üzerinden 1 Eylül 2020 tarihinde açıklama yapan işbirlikçi Poklonskaya, yarımadaya su tedarikinin yeniden sağlanması için BM’ye gönderdiği dilekçeye cevap verildiğini ileri sürdü. Poklonskaya, mektup hakkında açıklama yaparak, güya BM’nin Rusya Parlamentosundaki Kırımlıların temsilcisi olarak kendisini gördüğünü iddia etti.

EMİNE CEPPAR: POKLONSKAYA’NIN İDDİALARI MANİPÜLASYONDUR

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Poklonskaya’nın iddialarını manipülasyon olarak değerlendirdi.

Kişisel Facebook sayfasında, işbirlikçi Poklonskaya’nın açıklamasını yorumlayan Ceppar, “Uluslararası örgütlerin izleme misyonlarının Kırım’a davet edilmesi ve işgalin suç ortaklarıyla yapılan ‘işbirliği’ konusuna gelince; Poklonskaya ve onun Rus rehberleri, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine yapılan başvuruyu inceleme usulünü görmezden gelerek hayallerini gerçek gibi gösteriyorlar. Uluslararası örgütlerin temsilcilerinin Kırım’a davet edildiğini anlatıyorlar, ayrıca ilgili örgütlerin mektuplarını kendilerini ve işgal edilen Kırım’daki faaliyetlerini ‘tanıma’ olarak göstermeye çalışıyorlar.” diye kaydetti.

Ceppar, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin mektubunda aslında, Kırım’ın statüsü ile Ukrayna toprak bütünlüğüne ilişkin BM Genel Kurulu kararının tam olarak yerine getirilmesi ve BM gözlem misyonunun yarımadaya erişiminin sağlanması  gerektiğine işaret ettiğini vurgularken, “Rusya Federasyonu, engellenen söz konusu erişimi bahsi geçen kararlar çerçevesinde ve Ukrayna yasaları uyarınca eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmeli.” açıklamasında bulundu.

İŞGALCİ RUSYA BM’YE ŞİKAYETTE BULUNDU

Rusya Federasyonu’nun, Kırım’ın işgalinden dolayı Ukrayna’nın yarımadaya yönelik su tedarikini kesmesine karşı, Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulunduğu bildirilmiş, Kremlin yönetiminin BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e konu ile ilgili dilekçe gönderdiği belirtilmişti.

İlgili haber: İşgalci Rusya, Kırım’a su tedariki için BM’ye başvurdu

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANA KARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

İlgili haber: “Su kıtlığı nedeniyle Kırım’daki topraklar bozuluyor onları yeniden kazanmak onlarca yıl sürer”

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, yarımadada başlattığı inşaat, askeri ve sanayi ihtiyaçları için su sağlamak amacıyla yeraltı su kaynakları kullanmaya başladı. Ancak bu durum Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.


Emine Ceppar
İşgal Altındaki Kırım
Natalya Poklonskaya
su sorunu
Bunlara da bakın: