Emine Ceppar ilk resmi görüşmesini Büyükelçi Güldere ile gerçekleştirdi

19 Haziran 2020, 12:18

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevine atanan Emine Ceppar, ilk resmi görüşmesini Türkiye Cumhuriyetinin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 18 Haziran tarihinde yapılan görüşme sırasında Ceppar, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verdiği destek ve Kırım’ın işgalini tanımama politikasından dolayı Türkiye’ye teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı:

“Stratejik işbirliği açısından Türkiye’nin istikrarlı tutumu ve Türkiye’nin, uluslararası kuruluşlar çerçevesinde toprak bütünlüğü konusunda sergilediği net tutum bizim için son derece önemlidir. Bunun yanı sıra, Ukrayna’nın üst yönetimi için önceliklerden biri, işgal altındaki bölgelerdeki hapishanelerde tutulan Ukrayna vatandaşlarını kurtarmaktır. Bu alanda da işbirliği yapacağımızı ümit ediyoruz.”

“KIRIM COĞRAFİ KAPSAMA SAHİP BİR MESELEDİR”

Bu bağlamda Emine Ceppar, Kırım ve Karadeniz bölgesindeki Rus saldırganlığının tüm sonuçlarının, güvenlik ve savunma boyutuna vurgu yaparak yeni bir uluslararası seviyeye taşınması gerektiğini vurguladı.

Ceppar, “Bugün Kırım hakkındaki uluslararası söylemler çoğunlukla insan hakları konusu ile ilgilidir. Böyle bir yaklaşımın dar ve sınırlı olduğu görüşündeyim, çünkü Kırım’ın işgali, militarizasyonu sadece Ukrayna’nın ‘iç’ meseleleri değil, daha geniş bir coğrafi kapsama sahip meselelerdir. Akdeniz ve Karadeniz bölgelerine kadar uzanıyor. Bu, bölge ülkelerinin askeri ve gıda güvenliği meselesidir.” şeklinde konuştu.

KIRIM VE SİYASİ TUTSAKLAR DEVAMLI TÜRKİYE GÜNDEMİNDE

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Kırım konusu ve Ukraynalı siyasi tutsakların durumunun Türk diplomasisinin gündeminde olduğunu ve Rus tarafı ile temaslarda Ankara tarafından sürekli gündeme getirildiğini ifade etti.

500 KONUT PROJESİ KONUŞULDU

Bunun yanı sıra görüşme sırasında taraflar, Ukrayna ve Türkiye Cumhurbaşkanları arasında Kırım Tatar aileleri için 500 konutun inşaatına ilişkin anlaşmanın hayata geçirilmesi konusunu da ele aldı.

İNSANİ YARDIM İÇİN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Emine Ceppar, ülkede koronavirüsle mücadele kapsamında Ukrayna’ya insani yardım sağladığı için Türk tarafına teşekkür etti. Büyükelçi Güldere, Türk makamlarının, topraklarında yabancı turistlerin sağlık güvenliğini sağlamak için her türlü çabayı gösterdiğini kaydetti.

Bu bağlamda, mtaraflar en yakın zamanda Ukrayna ile Türkiye arasında düzenli seferlerin yeniden başlayacağı ümidini dile getirdi.

Emine Ceppar
Yağmur Ahmet Güldere