Emine Ceppar Fransa'nın Kıyiv Büyükelçisiyle bir araya geldi

30 Haziran 2020, 18:20

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Fransa’nın Kıyiv Büyükelçisi Etienne de Poncins ile bir araya geldi. Görüşmede, Fransız heyetin işgal altındaki Kırım’a planladığı yasa dışı ziyaret konusu ele alındı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, görüşme sırasında tarafların, Ukrayna toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunması ile ilgili iş birliği konusunu müzakere ettiği bildirildi. Ayrıca, Kırım’ı işgalden kurtarmaya yönelik uluslararası çabaları artırma ve işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlalleri ile Karadeniz ve Azak Denizi bölgelerindeki güvenliği artırma konuları ele alındı.

Öte yandan, Emine Ceppar, Avrupa Parlamentosundaki Fransız milletvekillerinden oluşan heyetin, işgal edilen Kırım’a 30 Haziran 2020 ile 2 Temmuz 2020 tarihleri arasında planladığı yasa dışı ziyarete dikkat çekerek; Fransa’yı söz konusu yasa dışı ziyarete resmi bir tepki göstermeye davet etti.

Ayrıca Fransa Büyükelçisi, ülkesinin Ukrayna toprak bütünlüğü ile egemenliğine destek verdiğini ve Emine Ceppar’ın Fransa heyetinin Kırım’a düzenlediği yasa dışı ziyaretiyle ilgili talebini Fransa Dışişleri Bakanlığına ileteceğini kaydetti.

FRANSIZ “HEYETTEN” KIRIM’A YASA DIŞI ZİYARET

Sözde Kırım Parlamentosu Milliyetlerarası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı, Kırım Alman Ulusal Kültürel Özerklik Başkanı Yuriy Gempel gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa’dan bir “heyetin” yarımadaya ziyaret gerçekleştireceğini bildirdi. Gempel, 30 Haziran 2020 tarihinde işgal edilen Kırım’a gelecek olan heyetin, Yalta ile Akyar’daki (Simferopol) seçim sandıklarını ziyaret edeceğini belirtti.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’A ZİYARETLER, UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından yasa dışı olarak kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminin izni alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.


Emine Ceppar
Fransa
Ukrayna