Emine Ceppar’dan AB’ye Rusya’ya yaptırımları arttırma çağrısı

15 Kasım 2020, 11:48

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine Rusya’ya karşı baskıyı arttırma konusunda çağrıda bulundu. AB ülkelerinin temsilcileri ile bir araya gelen Ceppar, işgal altındaki Kırım’da yasa dışı seçimler düzenlenmesi nedeniyle Rusya’ya yaptırımlar listesinin genişletilmesi gerektiğini belirtti. 

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 13 Kasım 2020 tarihinde Ukrayna ile AB arasında Ortaklık Komitesi’nin toplantısına katıldı. Rusya tarafından işgal edilen Ukrayna topraklarındaki durum bağlamında Ukrayna ile AB arasındaki siyasi diyaloğa ilişkin gündem maddesinin görüşülmesi sırasında Bakan Yardımcısı katılımcıları işgal altındaki Kırım’da insan hakları ihlalleri ve Kırım’ın silahlandırılması hakkında bilgilendirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının basın servisi tarafından yapılan konuya ilişkin açıklamada, “Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Rusya Federasyonu’na siyasi ve diplomatik baskıyı arttırmayı, özellikle de işgal altındaki Kırım topraklarında işgalci yetkililer tarafından düzenlenen sözde seçimlere yanıt olarak yaptırımlar listesinin genişletilmesini önerdi.” ifadelere yer verildi.  

CEPPAR KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ ANLATTI

Görüşme sırasında Ceppar ayrıca, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insan hakları ihlallerini de anlattı. 

İşgalcilerin Kırım sakinlerine uyguladığı zulümden söz eden Ceppar, “İşgalci yönetim aktivistlere, etnik azınlıklara, yurttaş gazetecilere zulmediyor, uluslararası insancıl hukuku ihlal ederek Kırım gençlerini zorunlu şekilde Rus ordusuna alıyor (günümüzde bunların sayısı 25 bindir), öğrencilerin anadilinde eğitim görme hakkını ihlal ediyor, Kırım’da sömürgeleştirme politikasını sürdürüyor vb.” dedi. 

KIRIM’DAKİ DİNİ BASKILAR DEVAM EDİYOR…

Bakan Yardımcısı ayrıca, Kırım’daki dini baskıların devam ettiğini, Rus askerlerinin sayısının her geçen gün arttığını ve Rusya’dan yarımadaya çeşitli silahların getirildiğini vurguladı.  

KIRIM PLATFORMU’NDAN DA SÖZ EDİLDİ

Bunun dışında Emine Ceppar Avrupalı ortaklara Kırım Platformu’nu sunarken, AB liderlerinin bu Platformda yer alacakları umudunu dile getirdi.

İŞGALİ TANIMAMA POLİTİKASI İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Konuşmasının sonunda Ceppar, AB ülkelerine Kırım’ın işgalini tanımama politikasını sürdürdükleri ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destedikleri için teşekkürlerini sundu. 

Emine Ceppar
insan hakları ihlalleri
Kırım
Bunlara da bakın: