Emine Ceppar, Avusturya’nın Kıyiv Büyükelçisi ile bir araya geldi

Güncel
Elvina Khalilova
03 Ekim 2020, 17:19
Elvina Khalilova
03 Ekim 2020, 17:19

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Avusturya’nın Kıyiv Büyükelçisi Gernot Pfandler ile bir araya geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının basın servisinin aktardığına göre, 2 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen görüşme sırasında işgal edilen Kırım ve yarımadadaki insan hakları ihlalleri ele alındı.

Emine Ceppar, işgal altındaki topraklar konusunun uluslararası siyasette öncelikli olması gerektiğini belirtirken, Avusturya’nın Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik çabalarını birleştirmek için kurulacak Kırım Platformu’nda yer alması umudunu dile getirdiği bildirildi.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİ DE GÜNDEME GETİRİLDİ

Ceppar ayrıca Pfandler’e işgal altındaki Kırım’daki insan hakları ihlallerinden de bahsederek, “Aramalar, tutuklamalar, uzun hapis süreleri Kırım’daki gündelik bir gerçeklik haline geldi. Çoğunlukla Kırım Tatarı olan 100’den fazla Ukrayna vatandaşı sözde terörle mücadele bahanesiyle Rus cezaevlerinde konulmaya devam ediyor.” dedi.

YARIMADANIN SİLAHLANDIRILMASI MESELESİ

Bakan Yardımcısının, Karadeniz bölgesinin silahlandırılmasına ve yarımadanın bir Rus askeri üssüne dönüştürülmesine de ayrıca dikkat çektiği aktarıldı.  

KIRIM’IN SÖMÜRGELEŞTİRİLMESİ KONUSU DİLE GETİRİLDİ

Bunun dışında Ceppar, yarımadanın Rus vatandaşları tarafından sömürgeleştirilmesi konusunu da dile getirdi.

KIRIM UKRAYNA’NIN BİR PARÇASIDIR

Büyükelçi Gernot Pfandler, Avusturya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemeye devam ettiğini ve Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olduğunu vurguladı.