Emel Kırım Vakfı: Kırım Türkleri olarak seni seviyoruz Mustafa Kemal Atatürk!

Diaspora
E. K.
10 Kasım 2020, 10:31
E. K.
10 Kasım 2020, 10:31

Emel Kırım Vakfı Başkanı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82’nci yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu tarihin yıl dönümünde Emel Kırım Vakfı tarafından bir mesaja yer verildi. Emel Kırım Vakfı, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde, “Türklüğü esarete düşürmeyen, özgür Türkiye Cumhuriyeti kurarak, Kırım’dan Doğu Türkistan’a, İdil Ural’dan Kıbrısa esir Türklerin kurtuluş ve özgürlük ümitlerini yaşatan Mustafa Kemal Atatürk’e minnettarız.” mesajını verdi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, özgür Türkiye Cumhuriyeti kurarak, Kırım’dan Doğu Türkistan’a, İdil Ural’dan Kıbrıs’a esir Türklerin kurtuluş ve özgürlük ümitlerini yaşattığı kaydedilen anma mesajında şu ifadelere yer verildi:

“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

“Türklüğü esarete düşürmeyen, özgür Türkiye Cumhuriyeti kurarak, Kırım’dan Doğu Türkistan’a, İdil Ural’dan Kıbrısa esir Türklerin kurtuluş ve özgürlük ümitlerini yaşatan Mustafa Kemal Atatürk’e minnettarız.

Saygıyla, yürekten sevgiyle, dualarla anıyoruz.

Kırım Türkleri olarak seni seviyoruz Mustafa Kemal Atatürk!”

TÜRKİYE’NİN KURTARICISI, CUMHURİYETİN KURUCUSU

Bilhassa Trablusgarp Savaşı’nda (1912) ve Birinci Dünya Savaşı (Harb-i Umumi, 1914-1918) sırasındaki askeri başarılarıyla adını duyuran Mustafa Kemal Paşa, savaş sonunda Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilgisini takiben Türk Kurtuluş Savaşı’ndaki Türk Ulusal Hareketi’ne önderlik etmesi, Cumhuriyet’in ilanı ve köklü inkılaplarıyla tarihe geçti. Kurtuluş Savaşı sürecinde Ankara Hükûmeti’ni kurdu, askeri eylemleriyle İtilaf Devletleri tarafından gönderilen askeri güçleri bozguna uğratıp Türkleri zafere götürdü. Atatürk daha sonra eski Osmanlı İmparatorluğu’nu modern ve seküler bir ulus devletine dönüştürmek için politik, ekonomik ve kültürel reformlar başlattı. Liderliği altında binlerce yeni okul inşa edilirken kadınlara sivil eşitlik ve politik haklar verildi. Ülkenin her alanında reformlara imza atıldı.

Türk Orduları Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki başarısından dolayı 19 Eylül 1921 tarihinde “Gazi” unvanını alarak mareşalliğe yükseldi. Cumhuriyet Halk Partisi’ni kurdu ve ilk genel başkanı oldu. 1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı oldu.

ULU ÖNDERİN EBEDİYETE İNTİKALİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlık durumu 1937 yılından itibaren bozulmaya başladı. Kendisine 1938 yılı başlarında siroz teşhisi konularak Avrupa’dan doktorlar getirildi, ancak ne Türk ne de yabancı doktorların tedavileri sonuç verdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09.05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda ebediyete intikal etti. Cenazesi büyük bir törenle Ankara’ya uğurlandı ve Atatürk 21 Kasım 1938 günü Ankara’da yapılan büyük bir törenle Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. Bundan 15 yıl sonra da 10 Kasım 1953’te kendisi için yaptırılan Anıtkabir’deki ebedi istirahatgâhında toprağa verildi.

QHA (Kırım Haber Ajansı) olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 82. yılında özlem, minnet ve saygıyla anıyoruz.