Emel Fikir ve Kültür Konferanslarında bu hafta "Kırım’dan Ural Dağlarına Sürgünler" konuşuldu

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
09 Mayıs 2021, 20:23
Mehmet Berk Yaltırık
09 Mayıs 2021, 20:23

Emel Fikir Kültür Konferanslarında, bu hafta “Kırım’dan Ural Dağlarına Sürgünler” konferansı gerçekleştirildi. Konferansın konuşmacısı Nenkecan Dergisi Başeditörü, ünlü Kırım Tatar gazeteci ve yazar Zera Bekirova oldu. Bekirova, Kırım’dan Ural Dağları havalisine yönelik sürgünleri anlattı.

Emel Kırım Vakfı’nın her hafta düzenlediği Emel Fikir Kültür Konferanslarının bu haftaki konuşmacısı Zera Bekirova’ydı. Nenkecan Dergisi Başeditörü, ünlü Kırım Tatar gazeteci ve yazar Bekirova, “Kırım’dan Ural Dağlarına Sürgünler” başlıklı konuşmasında Ural Dağları havalisine sürgün edilen Kırım Tatarlarından bahsetti.

Çevrimiçi olarak Zoom platformu üzerinden 9 Mayıs 2021 tarihinde düzenlenen ve Emel Kırım Vakfı’nın Facebook sayfası üzerinden canlı yayınlanan konferansın açılış konuşmasını ve takdimi Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar yaparken, teşekkür konuşmasını da Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay gerçekleştirdi.

Konferansın video kaydını Emel Kırım Vakfı’nın Facebook sayfası üzerinden bu bağlantıya tıklayarak seyredebilirsiniz.