Em. Tuğgeneral Yücel Karauz: 20 Ocak; Sovyetler Birliğinin Varşova'da, Almata'da, Tiflis'te halka karşı göz dağı verme ve terör faaliyetlerinin sonuncusuydu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ocak 2022, 16:09
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ocak 2022, 16:09

Ayyıldız Huri Kaptan/QHA Ankara

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, 20 Ocak 1990 tarihinde Sovyet Kızıl Ordusu’nun gerçekleştirdiği korkunç katliamın 32’nci yıl dönümü kaydediliyor. Azerbaycan’ın bağımsızlığının önemli dönüm noktalarından biri olan Kara Yanvar; Azerbaycan ordusunun 1 yıl önce elde ettiği zaferle Dağlık Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtarılmasının ardından daha fazla anlam kazandı. 20 Ocak kurbanları, katliamın her yıl dönümünde minnetle anılıyor. Türkiye’nin eski Bakü Askeri Ataşesi, Milli Savunma Bakanlığı eski Askeri Başdanışmanı Em. Tuğgeneral Yücel Karauz, üzerinden 32 yıl geçen Sovyetlerin Azerbaycan’daki kanlı katliamının yaşandığı süreci ve önemini Kırım Haber Ajansına anlattı. Em. Tuğgeneral Yücel Karauz, “20 Ocak; yıkılmakta olan Sovyetler Birliğinin daha önce Varşova’da, Almata’da, Tiflis’te halka karşı göz dağı verme ve terör faaliyetlerinin sonuncusuydu” dedi.

“Kara Ocak”, “Kara Cumartesi”, “Bakü Katliamı” veya “20 Ocak Katliamı” adıyla anılan Sovyet Ordusu’nun Bakü’deki kanlı baskını Kara Yanvar’ın 32’nci yıl dönümüne girildi. Azerbaycan Türkleri, bağımsızlık arzusuyla Bakü Azadlık Meydanında sokaklara dökülmüşken, 19 Ocak 1990’ı 20 Ocak 1990’a bağlayan gece, Sovyet tankları 26 bin askerle birlikte şehre girerek, Bakü sokaklarında bağımsızlık yürüyüşü yapan insanların üzerine acımasızca ateş açtı. Açılan ateş sonucunda 137 sivil acımasızca katledildi, yaklaşık 700 kişi de yaralandı. Bakü’de 32 yıl önce çocuklar da dahil onlarca insanın Sovyet Ordusu tarafından acımasızca öldürüldüğü bu acı gün; Azerbaycan halkının yüreğinde halen tazeliğini korurken aynı zamanda bağımsızlığa giden sürecin meşalesinin yandığı gün de oldu. Türkiye’nin eski Bakü Askeri Ataşesi, Milli Savunma Bakanlığı eski Askeri Başdanışmanı Em. Tuğgeneral Yücel Karauz, Sovyet Ordusu’nun 32 yıl önce Bakü’deki kanlı baskınınına ve katliamına dair QHA’ya verdiği demeçte şunları kaydetti:

Türkiye’nin eski Bakü Askeri Ataşesi, Milli Savunma Bakanlığı eski Askeri Başdanışmanı Em. Tuğgeneral Yücel Karauz

“KARA YANVAR, AZERBAYCAN’IN MÜSTAKİLİYETİNİN BU YÜZYILDAKİ BAŞLANGIÇ YOLCULUĞUDUR”

“20 Yanvar (Kanlı Ocak hadiseleri) Azebaycan’ın müstakiliyetinin bu yüzyıldaki başlangıç yolculuğudur. 20 Ocak hem bir matem günüdür hem de aynı zamanda Azerbaycan halkının müstakilliğine, özgürlüğüne, bağımsızlığına, devlet kuruculuğuna; 1918’de bir ülkede yükselen bayrağın sonsuza dek dalgalanması bağlamında Azebaycan’ın tarihi şan ve şerefle dolu sürecinin başlangıcıdır.

20 Yanvar öncesi ne oldu? Öncelikle 1987’den itibaren şu anki Karabağ bölgesindeki Ermeni faaliyetleri arttı. Azerbaycan genelindeki Ermenilerin toprak talepleri baş gösterdi. Aynı zamanda Ermenistan’da yaşayan yaklaşık 1 milyona yakın Azerbaycanlının Ermenistan’dan uzaklaştırılması faaliyetleri hız kazandı. Azerbaycanlılar buradan uzaklaştırılırken her türlü zulme, işkence ve gayriinsani muameleye maruz bırakıldı.

Azerbaycan'ın kanlı günü: Kara Yanvar

“KANLI OCAK, SOVYETLER BİRLİĞİNİN GÖZ DAĞI VERME FAALİYETLERİNİN SONUNCUSU”

20 Ocak; yıkılmakta olan Sovyetler Birliğinin (SSCB) daha önce Varşova’da, Almata’da, Tiflis’te halka karşı yönelttiği terör ve göz dağı verme faaliyetlerinin sonuncusuydu. Bu, Sovyetler Birliğinin; 15 farklı cumhuriyette yaşayan halka ‘rahat durun, herhangi bir hak ve talepte bulunmayın eğer bulunursanız başınıza bunlar gelir’ misyonunun göstergesi olarak sunduğu bir olaydı.

20 Ocak gecesi Bakü ve civarında konuşlu yaklaşık 26 bin Sovyetlere ait silahlı unsurlar, tanklar, zırhlı araçlar ve özel kuvvetler tarafından halk dezenformasyonla sokağa davet edildi. Hem de televizyon binasına sabotaj düzenlenerek halkın bilgilendirilmesi ve olağanüstü halin öğrenilmesi engellendi. Hem de burada yaratılan terör ve katliamın dünyaya duyurulmasının önüne geçilmeye çalışıldı. Ayrıca, Sovyetler Birliği ordusunda görev yapan yedek Ermeni kuvvetlerinin yaratmış olduğu zulmü ve gaddarlığı, gayri hukuki durumu dile getirmek çok yerinde olacaktır.

Askeri Ataşe Yücel Karauz: Karabağ'da Ermeni teröristlere göz yuman Rusya  sonuçlarına katlanır

“SOVYETLER İNSANLIK SUÇU İŞLEDİ VE CEZALANDIRILMADI”

Azerbaycan halkı müstakillik için, özgürlük ve bağımsızlık için Cumhuriyetlerini başka bir formda devam ettirmek sokağa çıktı, tankların önüne göğsünü siper etti ve özgürlüğünün temelini, bu sene 31’incisini kutlamış olduğumuz bağımsızlığını, tarihini kanla yazdı. Dolayısıyla 20 Ocak Azerbaycan’ın müstakillik tarihi açısından çok önemlidir.

20 Yanvar’ı yaratan Sovyetler; uluslararası hukuka aykırı bir şekilde hem barışa hem insanlığa karşı hem de savaş suçu işlemiştir. Bu katliamın üzerinden 32 yıl geçmesine rağmen bununla ilgili her türlü bilgi ve belge toplanıp ilgili uluslararası mecralara verilmesine rağmen aynı İkinci Dünya Savaşı sonrası mahkemelerdeki gibi yargılanmaları gerekirken ne Hocalı Katliamını yapanlardan ne de 20 Ocak Katliamını yapanlardan uluslararası hukuk çerçevesinde hesap sorulmamıştır. Bu da batının çifte standardının ve iki yüzlülüğünün bir göstergesidir.

20 Ocak Katliamının yıl dönümünde Azerbaycan’ın bağımsızlığı uğruna kanını toprağa veren tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Bir daha 20 Ocakların, Hocalıların yaşanmamasını diliyorum. 44 günlük muharebedeki zaferle anılmak istiyorsak da; bu tür olayların tahlil ve değerlendirmesini, alınacak tedbirleri de iyi bir şekilde inceleyip gelecek dönemler için gereken dersleri çıkarmamız gerekmektedir.

20 OCAK KATLİAMI: KARA YANVAR-KANLI OCAK

Ermenilerin haksız toprak talepleri ile Azerbaycan topraklarında süregelen saldırganlıkları devam ederken Azerbaycan Türklerinin bağımsızlık mücadelesi sırasında başkent Bakü’deki Azadlık Meydanında mitingler düzenleniyordu. 19 Ocak 1990’ı 20 Ocak 1990’a bağlayan gece, Sovyet tankları 26 bin askerle birlikte şehre girdi. Sovyet tankları, Bakü sokaklarında bağımsızlık yürüyüşü yapan insanların üzerine acımasızca ateş açtı. Açılan ateş sonucunda aralarında çocukların da bulunduğu 137 sivil katledildi, 700’e yakın kişi yaralandı.

Kanlı Ocak (Yanvar) Katliamı, Azerbaycanlıların Sovyet yönetimine olan güvenini tamamen ortadan kaldırırken ülkenin bağımsızlığına giden süreci hızlandırdı.

Azerbaycan’ın bağımsızlığının önemli dönüm noktalarından biri olan “Kara Yanvar”da hayatını kaybedenler, her yıl 20 Ocak’ta düzenlenen törenlerle anılıyor. Bakü’deki şehitliği ziyaret eden Azerbaycanlılar ellerinde 20 Ocak kurbanlarının simgesi haline gelen karanfillerle şehitliğe akın ediyor, bağımsızlık ateşini yakanlara minnettarlığını gösteriyor.