Eleonora Bekirova: "Babamı kurtarın"

07 Ağustos 2019, 17:10

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 9 aydır alıkonulan ağır hasta Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un kızı Eleonora Bekirova, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’e mektup yazarak babasının serbest bırakılması konusunda yardımcı olmasını talep etti.

Eleonora Bekirova yazdığı başvuru mektupta şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy!

Babam Edem Bekirov ölüyor ve artık yardım isteyeceğim kişi kalmadı. Ancak şu an ben istemiyorum, talep ediyorum. Ukrayna vatandaşı ve ölmek üzere olan bir babanın kızı olarak benim buna hakkım var. Babama yardım verilmesini, tedavi edilmesini ve nihayetinde serbest bırakılmasını sağlamak için her türlü önlemin alınmasını talep ediyorum. O tamamen suçsuz; bunu onu tutuklayanlar ve hapiste tutanlar biliyor, onu yargılamayı planlayan ve yavaşça öldürenler de bunu biliyor.” 

Rusya’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararını görmezden geldiğini vurgulayan Bakirova, “Babam ona benzer haksız yere tutuklanan Kırım Tatarları sayesinde hayatta kalmaya devam ediyor. Yarın babam yine yargılanacak… Mahkeme onu başka tutukevine sevk etme kararı alırsa o açlık grevi başlatacak ve ilaç almaya reddedecek. Babamı tanıyorum o her zaman sözlerini yerine getiriyor. O bir savaşçı ve ülkesinin onun için mücadele ettiğini bilirse sonuna kadar dayanır. Sizden bunu babam için yapmaya talep ediyorum… Babamı kurtarın, görevinizi yerine getirin.” diye kaydetti.

Edem Bekirov’un tutuklama süresinin uzatılmasının inceleneceği mahkeme duruşmasının yarın 8 Ağustos 2019’da saat 14.00’te yapılması planlanılıyor.

Edem Bekirov
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: