Ukrayna'ya saldıran Rusya'ya yaptırımlar sürüyor: Microsoft, ülkedeki faaliyetlerini önemli ölçüde azaltıyor

Ekonomi
qha muhabir
09 Haziran 2022, 11:42
qha muhabir
09 Haziran 2022, 11:42

ABD merkezli çok uluslu teknoloji şirketi Microsoft, Ukrayna’ya savaş açan Rusya’ya yaptırımlarını sürdürüyor. Microsoft, Rusya’daki operasyonlarını önemli ölçüde azaltma kararı aldığını duyurdu. Microsoft’un daha önce duyurduğu Rusya’ya yönelik satışlarını askıya alma kararı da yürürlükte kalacak.

ABD merkezli çok uluslu teknoloji şirketi Microsoft, 8 Haziran 2022 tarihinde yayımladığı açıklamada, Rusya’daki işlerinde önemli kesintiler yaptığını ve Ukrayna’ya savaş açmasının ardından Rusya’daki faaliyetlerini azaltan veya ülkeden çekilen bir dizi şirkete katıldığını duyurdu. Açıklamada “Ekonomik görünümdeki değişikliklerin ve Rusya’daki işimiz üzerindeki etkisinin bir sonucu olarak, Rusya’daki operasyonlarımızı önemli ölçüde azaltma kararı aldık” denildi.

SATIŞLARIN ASKIYA ALINMASI YÜRÜRLÜKTE KALACAK

Mart ayında şirket, Rusya’da yeni ürün ve hizmet satışlarını askıya aldığını, ancak mevcut müşterileri desteklemeye devam edeceğini duyurmuştu. Bu konuyla ilgili yapılan yeni açıklamada “Satışların askıya alınması yürürlükte kalırken, Rus müşterilerle mevcut sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Şirketin bir yetkilisi, operasyonları azaltma kararından 400’den fazla çalışanın etkileneceğini belirtti.