Ukrayna ve Konya iş dünyasının temsilcileri, ticari işbirliğini geliştirmek için bir araya geldi

Ekonomi
_QHA Ankara
26 Temmuz 2022, 18:02
_QHA Ankara
26 Temmuz 2022, 18:02

Yağmur Filiz Şahin
QHA Ankara

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği ve Konya Ticaret Odasının Ankara’da düzenlediği programda, Ukrayna ve Türkiye iş dünyası bir araya geldi. İki ülke arasındaki iş insanlarının ticari işbirliğini geliştirme temalı toplantıya, Ukraynalı iş insanları ve iş dünyasından temsilciler çevrimiçi bağlandı. Konyalı iş insanları ve Ukrayna iş dünyasının bir araya geldiği toplantıda, Rus saldırganlığının yarattığı zararların giderilmesi ve ikili işbirliğinin geliştirilmesi yolları ele alındı. Programda, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Konya Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Mustafa Balta, Ukrayna’nın Konya Konsolosu Andriy Bilık, Ukrayna İthalatçılar ve İhracatçılar Kurulu Başkanı Oleksiy Liyaşenko, Harkiv Bölge Askeri Yönetimi Başkanı Mıhaylo Harnam, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi Anya Liyubıma, Konya Ukraynalılar Derneği Başkanı Alina Parasey Göçer ve çok sayıda Ukrayna ile ekonomik işbirliğini geliştirmek isteyen Konyalı iş insanları katılım gösterdi.

Ukrayna ve Türk iş insanları, bugün Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinin düzenlediği iş forumunda bir araya geldi. Toplantıda, Etkinlik kapsamında; Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Konya Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Mustafa Balta, Ukrayna’nın Konya Konsolosu Andriy Bilık, Ukrayna İthalatçılar ve İhracatçılar Kurulu Başkanı Oleksiy Liyaşenko, Harkiv Bölge Askeri Yönetimi Başkanı Mıhaylo Harnam, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi Anya Liyubıma, Konya Ukraynalılar Derneği Başkanı Alina Parasey Göçer ve Ukrayna ile ekonomik işbirliğini geliştirmek isteyen çok sayıda Konyalı iş insanı katılım gösterdi. Ukrayna-Türkiye ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi için düzenlenen toplantı, geniş bir katılıma sahne oldu.

Konyalı iş insanları, Ukrayna Büyükelçisi Bodnar’a Osmanlı devlet arması hediye etti.

Hediye takdiminin ardından Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Büyükelçi Bodnar, “Konya’nın Ukrayna ile işbirliğinde önde geldiğini belirtmek istiyorum. Bugün, bizimle birlikte bu salonda iş insanları ve üreticiler dahil olmak üzere Ukrayna ile ilgilenen herkes yer almaktadır. Aynı zamanda, Harkiv bölgesi başta olmak üzere çeşitli ticaret ve sanayi odalarından Ukraynalı dostlarımız aramıza çevrimiçi bağlanıyor onlara selamlarımı iletiyorum. Ukrayna’nın şu anda desteğe ve işbirliğine ihtiyacı var ve Konya’dan uzun süredir bu ilgiyi görüyoruz. Ukrayna’nın bugün en büyük görevi, yeniden imar çalışmalarıdır. Rus saldırganlığının ve Rusya’nın başlattığı savaşın vesile olduğu olumsuzluklara rağmen diğer ülkelerle ticaretimizi geliştirmek bizim için çok önemlidir. Türkiye’de herkes saldırganın kim olduğunu biliyor. Bu saldırgan Rusya’dır” değerlendirmesini yaptı.

UKRAYNA TARIM POLİTİKALARI BAKIN TÜRKİYE’YE GELECEK

Büyükelçi Bodnar, toplantı kapsamında Ukrayna Tarım Politikaları Bakanı’nın Türkiye’ye ziyaret planladığını duyurdu:

“Önümüzdeki günlerde Ukrayna Tarım Politikaları Bakanı Türkiye’yi ziyaret edecek. Bu ziyaret sırasında bakanımızın da aynı zamanda ilerleyen zamanlarda Konya’yı ziyaret etmesi açısından anlaşacağımıza inanıyorum.

Tüm dünya için kahraman statüsü kazanan Ukraynalı mültecileri destekliyorlar. Bizim bağımsızlık için verdiğimiz savaş Türkiye’nin tam 100 sene önce vermiş olduğu kurtuluş savaş anımsatıyor. Türkiye’deki modern nesiller vatanın korunmasının ne derece önemli olduğunu bilerek yetişmişler. Vatanseverlik konusunda Türkiye ile Ukrayna’nın birbirine benzediğini umuyorum. Ama Türkiye’de kesinlikle yardımların yanından ticari işbirliğinin gelişmesi önemli. Konya, Türkiye’deki önemli ticaret merkezlerindendir. Konya İstanbul ile rekabet edebilecek seviyede. Konya, Selçuklu dönemine kadar uzanan kadim bir tarihe sahip bir ildir. Konya Ukrayna’ya yardım edebilecek bir ildir. O yüzden çok güzel bir işbirliği ve iş temaslarını geliştirmenizi temenni ediyorum.”

“BİRLEŞEREK BÜYÜK BİR GÜÇ HALİNE GELECEĞİZ”

Konya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KONİAD) Başkanı Mustafa Balta ise program çerçevesinde yaptığı konuşmada, “Bugün burada bulunma sebebimiz birleşerek büyük bir güç haline gelebilmektir. Yapılacak olan anlaşmalar ile ya da ön görüşmeler ile ilk önce Türkiye ve akabinde bütün dünya Konya’nın Ukrayna ile yapacağı ticarete şahitlik ve eşlik etmiş olacaktır” dedi.

Harkiv Bölge İdaresi Başkan Yardımcısı Mıhaylo Harman ise, “Bu şartlarda şunu da anlıyoruz, hem Harkiv için hem de Ukrayna için kendimizi korumamız çok önemli. Bunun yanı sıra işgal edilen topraklarımızı, işgalden kurtarmak, insani yardım kabul etmek ve Rus saldırganlığının yok ettiği ya da tahrip ettiği bölgelerimizi yeniden imar etmemiz son derece önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukraynalılar Derneği kurucusu, Konyalı iş insanı Asım Göçer, Rus saldırıları altındaki Ukrayna’ya her türlü desteği vereceğini vurgulayarak, “Biz aynı zamanda burada faaliyeti devam ettiren bir inşaat firmasıyla dirsek teması halindeyiz. Ukrayna’ya inşaat konusunda yatırım yapmak istiyoruz. Bu firmanın yol, hastane, köprü, gökdelen, hava limanı dahil olmak üzere her türlü inşaat işinde tecrübemizle yatırımımızı Ukrayna’ya yapmak istiyoruz” dedi.

Öte yandan Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası temsilcisi Anya Liyubıma ise, “Türkiye’ye söz konusu anlaşmalardan dolayı teşekkür etti. Liyubıma, “Türkiye gerçekten en önemli ticaret odaklarımızdan biri olmakla beraber tahıl ihracat koridoru açısından da önemli bir rol oynamaktadır.” dedi.