Ukrayna’nın yeniden inşası için Lugano Bildirisi imzalandı

Ekonomi
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 16:20
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 16:20

İsviçre’nin Lugano kentinde bir araya gelen 40’tan fazla ülke, Rus saldırıları altındaki Ukrayna’nın yeniden inşası için 7 maddeden oluşan Lugano Bildirisi’ni imzaladı. Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ise ülkenin yeniden inşası için 750 milyar dolara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Rus saldırılarını kınayan pek çok dünya ülkesi, Ukrayna’nın yeniden inşası için katkıda bulunuyor. 5 Temmuz 2022’de İsviçre’nin Lugano kentinde Ukrayna Kalkınma Konferansı düzenlendi. İki gün süren konferansta içinde Türkiye’nin de bulunduğu 40’tan fazla ülke 7 maddeden oluşan Lugano Bildirisi imzaladı. Konferansa Türkiye Cumhuriyetinin Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı katıldı.

DENİS ŞMIGAL: UKRAYNA’NIN YENİDEN İNŞASI İÇİN 750 MİLYAR DOLARA İHTİYAÇ VAR

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal de ülkesini temsilen konferansa katıldı. Başbakan Şmıgal konuşmasında, “Ukrayna, AB üyesi olacak. Avrupa Birliği’nin temel kurallarını uygulamak için 2 yıl yeterli olacak. Bu Uluslararası şirketler için aynı zamanda bir fırsat. Ekonomimizin farklı alanlardaki gereken yatırımları için önemli bir işarettir” dedi. Şmıgal, “Yok edilen her şeyi daha iyi hale getirmeliyiz. Ukrayna’nın geleceğine hazırlanmanın önemini kabul ederken, hepimiz Ukrayna’ya acil ve acil ihtiyaçlarını sağlama konusundaki taahhütlerimizi yerine getirmeliyiz” çağrısında bulundu.

Ukrayna’nın yatırımcı şirketler için askeri risklere karşı bir sigorta mekanizması üzerinde çalıştığını dile getiren Şmıgal, Ukrayna’nın yeniden inşası için tahmini 750 milyar dolara ihtiyaç olduğunu anımsattı.

Şmıgal, ilk aşamada vatandaşların günlük yaşamının normale dönmesinin sağlanması gerektiğini belirtti. İkinci aşamada ise geçici konut edindirme, hastane ve okul inşaatlarının yapılması, üçüncü aşamada ise ülkenin kalkınma sürecinin başlamasının öngörüldüğünü kaydetti.

LUGANO BİLDİRİSİ NEDİR?

İsviçre’nin Lugano kentinde Ukrayna’nın yeniden inşası için imzalanan 7 maddelik bildiride, ülkenin AB’ye katılımı için hukukun üstünlüğü, şeffaflık ilkesi, cinsiyet eşitliği, katılımcı demokrasi, demokratik temellere dayalı toplum bütünlüğü, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla iş birliği gibi konular üzerinde çalışmalar yapılacak. Bildiride, “Kurtarma süreci şeffaf ve Ukrayna halkına karşı hesap verebilir olmalıdır” ifadelerine yer verildi.

AB’DEN UKRAYNA’YA 6,4 MİLYAR DOLAR DESTEK

AA’nın dün aktardığı habere göre AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, savaşın başlamasından bu yana AB’nin Ukrayna’ya maddi destek bağlamında 6,4 milyar dolar gönderdiği bilgisini paylaşarak, “Daha fazla maddi destek gelecek. Orta ve uzun dönemli yeniden inşa sürecine ciddi bir şekilde ağırlık vereceğiz” dedi.

RUSYA UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.