Ukrayna'da iki doz Kovid-19 aşısı olanlara para ödülü

Ekonomi
Ömer Kaya
16 Kasım 2021, 12:26
Ömer Kaya
16 Kasım 2021, 12:26

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ülkesinde iki doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olanların 1000 grivna alacağını açıkladı. Para ödülünün Ukrayna’nın e-devlet uygulaması “Diya” üzerinden yapılacağı belirtildi.

Koronavirüs salgını sonrası ortaya çıkan aşı çalışmalarıyla beraber pek çok devlet ve kuruluş insanları aşıya teşvik etmek için çalışıyor. Bu teşvik çalışmalarında Ukrayna da yapılan çalışmalarla sıkça gündem oluyor. Geçtiğimiz hafta Posta Teşkilatı çalışanlarına özel toplamda 40 bin dolarlık ikramiye dağıtacağını bildirmişti. Yine Ukrayna’dan gelen bir habere göre ise aşı olan vatandaşlara 1000 grivna (yaklaşık 380 lira) para ödülü yapılacağı duyuruldu. Açıklama dün akşam Ukrayna Cumhurbaşkanı Başkanı Vladimir Zelenskiy, Telegram hesabından yayımladığı video mesajla gerçekleşti.

UKRAYNA’DA AŞI ÖDÜLLERİ 19 ARALIK’TA BAŞLIYOR

Buna göre 19 Aralık’ta başlanması planlanan uygulama Ukrayna’nın e-devlet uygulaması “Diya” üzerinden işleyecek. Zelenskıy, vatandaşlara tanımlanan paranın ancak spor salonu, sinema, tiyatro, müze ya da seyahat için kullanılabileceğini, böylece karantinadan en çok etkilenen sektörlere de destek olunacağını kaydetti.

Kitlesel aşı çalışmalarına 24 Şubat’ta başlanan ülkede günce olarak 8 milyon 722 bin 235 kişiye iki doz aşı yapıldı.