Ukrayna Büyükelçisi Bodnar, Türkiye’de bekleyen Rus gemisine dair QHA’ya açıklamalarda bulundu

Ekonomi
qha muhabir
04 Temmuz 2022, 18:00
qha muhabir
04 Temmuz 2022, 18:00

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Rus işgalcilerin Ukrayna’dan çaldığı tahıllarla yüklü geminin sahte belgelerle Türkiye’ye getirilmesine ilişkin Kırım Haber Ajansına konuştu. Büyükelçi Bodnar, gemilerin sahte belgelerle limana geldiğini ve bu sahte belgelere dair soruşturma başlatıldığını bildirdi. Bodnar, sahte belgelerle yasa dışı şekilde işgal altındaki bölgeden çıkarılan gemi ve yüke, Türkiye tarafından el konulmasını beklediklerini ifade etti.

İşgalci Rusya, Ukrayna’nın Berdyansk kentinden çaldığı tahılı Kazakistan gemisi İpek Yolu (Jibek Jolu) ile Türkiye limanlarına getirdi. Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar) söz konusu sürece ilişkin Kırım Haber Ajansına (QHA) değerlendirmelerde bulundu. Büyükelçi Bodnar, geminin önceden geleceğine dair bilgiler aldıklarını ve Türk yetkilileri bilgilendirdiklerini aktardı. Bodnar, “Ukrayna Başsavcılığından resmi talep aldık ve bunu Türk tarafına ilettik. Buna dayanarak, Türkiye’den, yükün gemiden indirilmesinin ve geminin limandan ayrılmasının engellenmesine yönelik faaliyette bulunmalarını istedik” bilgini paylaştı.

Türkiye tarafından geminin alıkonulduğuna işaret eden Bodnar, “Teftişler yapılacak, tüm belgeler ve yük denetlendikten sonra karar alınacak” dedi. Duruma ilişkin nihai kararın Türkiye tarafından verileceğini belirten Bodnar, “Kararın bugün alınmasını bekliyoruz. Tabii en güzeli; büyük bir ihtimalle sahte belgelerle yasa dışı şekilde işgal altındaki bölgeden çıkarılan gemi ve yüke el konulması kararı olacaktır” ifadelerini kullandı.

“TÜRK LİMANLARINA GİREN RUS GEMİLERİNİN BELGELERİ SAHTE”

Büyükelçi Bodnar, “Rus limanlarından çıktığını gösteren belgelerle Türk limanlarına giren gemilerin belgelerinin aslında sahte olduğu, bu gemilerin Kırım’dan Kerç ve Akyar’daki (Sivastopol) limanlardan çıktığı konusunda Türk tarafını bilgilendiriyoruz, gemilerin rotalarını gösteriyoruz” dedi.

Sahte belgelerin soruşturulacağını da belirterek, “Özellikle tahılın menşei konusunda ayrıntılı soruşturma yapılmasını bekliyoruz” diyen Bodnar, “Bize, Ukrayna’dan uzmanların gelmesi durumunda onların; tahılın analizini yapmalarına, verileri toplamalarına, Ukrayna ve Türkiye’de yürürlükte olan yasal düzenlemelere uygunluğunun analizini yapmalarına izin verileceğine dair söz verdiler” açıklamasını yaptı.

Öncelikle Karasu limanı yakınlarında duran gemiye ilişkin kararın alınmasını ve gemiye el konulmasını beklediklerini ifade eden Bodnar, “Ve daha sonra Rus tarafının tahılı, işgal altındaki Kırım üzerinden çıkarmasına yönelik faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu kanıtlayabileceğimizi düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.