Ukrayna Ankara Büyükelçisi Bodnar: Gıda krizine yol açan Rusya’nın Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’ndaki üyeliği askıya alınmalı!

Ekonomi
qha muhabir
14 Haziran 2022, 20:51
qha muhabir
14 Haziran 2022, 20:51

Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın tarım arazilerine zarar vermesiyle birlikte dünyada gıda konusunda kriz yaşanıyor. Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, söz konusu duruma engel olunması için Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na üye olan ülkelere seslenerek, “Örgüte üye olan tüm ülkeleri, dünyada gıda krizine yol açan Rusya’nın üyeliğinin askıya alınması için kararlı tutum sergilemeye çağırıyoruz” dedi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş başlatmasıyla birlikte dünyada gıda krizine yol açtığını vurguladı. Büyükelçi Bodnar, dünyanın ikinci en büyük tahıl ihracatçısı Ukrayna’da tarım arazilerinin işgal saldırıları sonucu zarar görmesine sebep olan Rusya’nın, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’ndaki (KEİ) üyeliğinin askıya alınması gerektiğini vurguladı.

VASIL BODNAR: SALDIRGAN RUSYA, KARADENİZ İÇİN BİLİNÇLİ BİR TEHDİT OLUŞTURUYOR

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bodnar, “Saldırgan Rusya, başta Karadeniz bölgesi olmak üzere küresel ekonomi için bilinçli olarak tehdit oluşturduğu sürece Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) gibi itibarı olan uluslararası örgütte başkanlıktan çok üyeliğinin uygunluğu sorgulanmalı. Örgüte üye olan tüm ülkeleri, dünyada gıda krizine yol açan Rusya’nın üyeliğinin askıya alınması için kararlı tutum sergilemeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

RUSYA’NIN YENİ SİLAHI GIDA MI?

Ukrayna, dünyada tahıl ihracatı yapan en büyük 2’nci ülke konumunda bulunuyor. Rusya’nın geniş çaplı işgal girişiminden sonra tahrip olan yerlerin yanı sıra, işgalcilerin çaldığı tahıllar, dünyada gıda krizine sebep oluyor. Küresel anlamda tahıl ve tohum yağı üreticisi olan Ukrayna, ihracatta büyük kayıp yaşıyor. Öte yandan gıda krizinden etkilenen ülkeler Rusya’ya yaptırımlarını artırıyor.