Türkmenistan doğalgazı petrole dönüştürüyor

Bilim ve Teknoloji
Oğuzhan Batur
29 Haziran 2019, 19:10
Oğuzhan Batur
29 Haziran 2019, 19:10

Dünyada doğalgazdan petrol üreten en büyük fabrika olma özelliğine sahip Ahal Gazdan Benzine Dönüşüm Tesisi, Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov’un yanı sıra Türk ve Japon yetkililerin katıldığı törenle hizmete alındı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre tesisin açılış töreninin sunum ve konuşmalar kısmı Aşkabat’daki bir konferans salonunda yapıldı. Berdimuhammedov buradaki konuşmasında, Türkmenistan’ın ticaretinde, açık kapı politikası ile uluslararası iş birliklerinin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Ekonomik iş birliklerinin, son dönemde bilimsel ve teknolojik yatırım hamlelerine de ivme kazandırdığını anlatan Berdimuhammedov, “Ekonomik açıdan dünya dengesini dikkate almak suretiyle devletimizin ulusal çıkarlarını koruyarak, bölgesel ve ulusal alandaki kalkınma hamlelerini hayata geçiriyoruz.” dedi.

Berdimuhammedov, Türkmenistan’ın büyük bir doğal gaz kaynağına sahip olduğuna işaret ederek, bu kaynakların etkin kullanılmasıyla ekonominin güçlendirileceğini ifade etti.

“BU PETROLÜN ÇEVREYE ZARARI DAHA AZ”

Türkmenistan’ın ekonomik açıdan Orta Asya’daki en yüksek göstergelere sahip ülke olduğunu vurgulayan Berdimuhammedov, şunları kaydetti:

“Türkmenistan’da özellikle petrol ve doğalgaz sanayisinin geliştirilmesine, 2030 yılına kadar hazırlanan program temalarına uygun olarak devam ediliyor. Bu alanda çok faydalı projeler gerçekleştirildi. Bugün de doğalgazdan benzin üretmekte olan fabrikanın açılışını yapacağız. Türkmenistan İçişleri Bakanlığında yapılan analizlerde üretilen benzinin tüm ülkelerin standartlarına uygun ve çevreye duyarlı bir yakıt olduğu belirlendi. Doğalgazdan üretilen benzindeki hidrokarbonun normal benzindekinden yüzde 20 daha az olduğu tespit edildi. “

Berdimuhammedov, söz konusu yakıt üretiminin Türkmenistan’a sadece ekonomik değil, çevre açısından da yarar sağlayacağını belirterek, bu denli büyük projeler gerçekleştirmek suretiyle küresel anlamda yeşil ekonomiyi geliştiren bir merkez konumuna gelmek istediklerini sözlerine ekledi.

Etkinlikte, Japonya Ekonomi, Sanayi ve Endüstri Bakanı Isozaki Yoshihiko da Japonya Başbakanı Abe Shinzo’nun kutlama mesajını okudu. Konuşmaların ardından, Türkmenistan’ın Ahal vilayetine bağlı Ovadantepe kasabasındaki tesisin açılışı yapıldı.

Törene, Türkmenistan’da faaliyet gösteren Türk şirketleri ile Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği’nin yetkilileri de katıldı.