Türkiye-Kırgızistan İş Formu düzenlendi

21 Kasım 2019, 20:27

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ticaret Sanayi Odası Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Kırgızistan ile ortak kültürümüzün harcıyla ördüğümüz bağlarımız, geçmişte olduğu gibi gelecekte de bizi ayrılmaz dostlar kılmaya devam edecektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye-Kırgızistan İş Forumu’nda konuşan Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan’ın da kurucu olarak yer aldığı Türk Ticaret Sanayi Odasını 6 devlet, tek millet vizyonuyla kurduklarını belirtti.

Kırgızistan ve Türkiye ile birlikte, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan iş dünyalarının güç birliği yaptığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Kırgızistan ile ortak kültürümüzün harcıyla ördüğümüz bağlarımız, geçmişte olduğu gibi gelecekte de bizi ayrılmaz dostlar kılmaya devam edecektir. Bizler kardeşiz. Dünyada herkes zengin olmak istiyor. Ne kadar çok ticaret yaparsan o kadar zenginsin. Avrupa’daki ülkeler bir araya geldiler ve kendi içlerinde ticaret yapıyorlar. Şimdi biz diyoruz ki ‘kardeşler arasında engel olur mu?’ İş dünyaları olarak tek talebimiz şu ‘bizim önümüzdeki engelleri kaldırın’. Siz bunu yaparsanız gerisini biz hallederiz.” dedi.

KIRGIZİSTAN’DA İHRACATTA ARTIŞ OLDU

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise dost ve kardeş ülkelerden olan Kırgızistan ile karşılıklı ticaretin başta ikili ilişkilerin geleceği konusunda bugün oluşturulan ekosistem ile kritik neticeler alınacağına yürekten inandığını söyledi. Bu arada, TİM, TOBB ve DEİK iş birliğinde gerçekleştirilen forum kapsamında, yapılacak iş birliklerine ilişkin 7 ayrı mutabakat zaptı imzalandı.

iş formu
Kırgızistan
Rıfat Hisarcıklıoğlu
Türkiye
Bunlara da bakın: