Türkiye ile Ukrayna sıvılaştırılmış doğalgaz tedariki konusunda anlaştı

Ekonomi
Anife Bilal
26 Haziran 2021, 09:57
Anife Bilal
26 Haziran 2021, 09:57

Ukrayna, Türkiye’den sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedarik etmeye hazırlanıyor. İki ülke, Ukrayna’ya tedarik edilen doğalgazın çeşitlendirilmesi için enerji şirketlerinin işbirliğini teşvik etme konusunda anlaştı.

Ukrayna Türkiye Enerji Çalışma Grubu, 24 Haziran 2021’de çevrim içi toplandı. Ukrayna Enerji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Enerji Bakanı Avrupa Entegrasyonu Konularından Sorumlu Yardımcısı Yaroslav Demçenko toplantıda yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedariği konusunda Türkiye ile işbirliğinde önemli beklentilere sahip olduğunu ifade etti.

UKRAYNA İLE TÜRKİYE ARASINDA ENERJİ ALANINDA İKİLİ ORTEKLIĞIN POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK

Ukrayna Enerji Bakanı Yardımcısı, “Ülkemizin hükümeti Ukrayna ile Türkiye Cumhuriyeti arasında enerji alanında ortak projelerin hayata geçirilmesi konusunda büyük ilgi duyuyor. Özellikle petrol, doğalgaz, nükleer, elektrik enerjisi endüstrilerinde yanı sıra enerji üretim tesisleri ve alternatif enerji kaynakları oluşturma bağlamında, enerji alanında ikili ortaklığının büyük potansiyeline dikkat çekmek istiyorum.” diye konuştu.

“GEOPOLİTİK DURUM BİZİ YENİ İŞBİRLİĞİ ALANLARI ARAMAYA ZAORLUYOR”

Türkiye’nin halihazırda LNG terminallerinin kapasitesini artırdığını, arzları çeşitlendirmek ve ülkeyi gazlaştırmak için LNG kullanımını genişlettiğini kaydeden Demçenko, “Şu anda LNG pazarında aktif bir oyuncu değiliz, ancak jeopolitik durum ve transit hacimlerin azalması bizi yeni ticaret ve işbirliği alanları aramaya zorluyor. Bu yüzden Türkiye ile LNG tedariği konusunda işbirliği bizim için bir önceliktir.” dedi.

Açıklamada tarafların, Ukrayna’ya tedarik edilen doğalgazın çeşitlendirilmesi için enerji şirketlerinin işbirliğini teşvik etme konusunda anlaştığı bildirildi. Tarafların ayrıca iki ülke arasında Transbalkan boru hattının üzerinden her iki yönde doğalgazın taşınması konusunda işbirliği yapmaya anlaştığı aktarıldı.