Türkiye, Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşması imzalayacak

Ekonomi
Ömer Cihad Kaya
28 Aralık 2020, 14:19
Ömer Cihad Kaya
28 Aralık 2020, 14:19

Birleşik Krallık, Avrupa Birliğinden kopuşu ifade eden Brexit’in ardından tarihi kararlar almaya devam ediyor. Birleşik Krallık Ticaret Bakanı Liz Truss, Türkiye Cumhuriyeti ile yarın serbest ticaret anlaşması imzalayacaklarını duyurdu.

İngiltere Ticaret Bakanlığı, Türkiye ile yarın serbest ticaret anlaşması imzalanacağını duyurdu. Ticaret Bakanı Liz Truss’un sosyal medya üzerinden duyurduğu habere göre, 29 Aralık 2020 tarihinde iki ülkenin ticaret bakanlıkları arasında serbest ticaret anlaşması için imzalar atılacak.

BİRLEŞİK KRALLIK TİCARET BAKANI DUYURDU

“Türkiye ile yarın serbest ticaret anlaşması imzalayacağız” diyen Bakan Truss, anlaşma kapsamında ilk olarak mevcut ticaret koşullarının korunacağını duyurdu. Anlaşma, Birleşik Krallık için de Brexit sonrası bir ilk olma özelliği taşıyor. Londra yönetimi, AB ile vardığı anlaşmanın ardından ilk serbest ticaret anlaşmasını Türkiye ile imzalayacak. Halen iki ülke arasındaki ticaret hacmi, 19 milyar sterlin olarak duyuruldu. Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ile 24 Aralık 2020 tarihinde Brexit sonrası serbest ticaret anlaşması imzalamıştı.