TUİD Güney Ukrayna Temsilciliği'nin açılışı gerçekleştirildi

Ekonomi
Ozan Barış Erim
27 Eylül 2021, 16:02
Ozan Barış Erim
27 Eylül 2021, 16:02

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile Türkiye’nin Odesa Başkonsolosu Birey Yılmazsoy, Türk Ukrayna İşadamları Derneği’nin (TUİD) Güney Ukrayna Temsilciliği’nin açılışını TUİD Başkanı Burak Pehlivan ile birlikte gerçekleştirdi.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile Türkiye’nin Odesa Başkonsolosu Birey Yılmazsoy, bugün Türk Ukrayna İşadamları Derneği’nin (TUİD) Güney Ukrayna Temsilciliği’nin açılışını gerçekleştirdi. TUİD Başkanı Burak Pehlivan açılış ile ilgili yaptığı açıklamada, “TUİD olarak, Kıyiv Merkez, Odesa, Herson, Zaporijya, Harkiv, Vinitsa ve Lviv Şubelerimizle Ukrayna’yı Güney’den, Kuzey’e, Doğu’dan Batı’ya kapsarken, ülkedeki tüm uluslararası iş dernek ve odaları arasında, yine yurtdışındaki Türk iş derneklerimiz içinde aynı ülkede en geniş temsilcilik ağına sahip dernek özelliğimizi de böylece pekiştirmiş olduk.” ifadelerini kullandı.

“THY’NİN BİZE KATKISI ÇOK BÜYÜK”

Pehlivan, sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, THY’nin Ukrayna’daki her yere ulaşmada kendilerine büyük katkı sağladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ukrayna’daki en büyük üç yabancı sermaye yatırımcısından biri olan Türk sermayesi yalnızca başkent Kiev’de değil, bölgelerde de ülke ekonomisinin hızla büyüme ve kalkınma sürecine destek veriyor. TUİD’in bu kadar çok şubeye ulaşmasında, yine Türk iş dünyamıza ülkenin her yerini kolayca ulaşılabilir kılan, bizlere böylece rekabet avantajı sağlayan Türk Havayolları’nın da önemli katkısı var. THY bölge başkanı Fuat Fırat ve ülkedeki şehir müdürlerine, birbirinden değerli üyelerimize, Türk ve Ukraynalı iş insanlarına, Ukrayna İş Ombudsman’ı Başkan Yardımcısı Tetyana Korotka’ya, DEİK Türk Ukrayna İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ziya Uzel’e, organizasyona ana sponsor olan Nazalı’nın yönetici ortağı Çağdaş Güren’e de açılışa teşrifleri için teşekkür ediyorum.

“YENİ ŞUBE ÖNEMLİ BİR VAZİFE ÜSTLENECEK”

Aynı zamanda DEİK Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Ukrayna Başkanı da olan, geçmişte yönetim kurullarımızda da beraber çalıştığımız, profesyonel çalışma hayatındaki başarılarını, girişimcilik dönemine de yansıtan Ayhan Akbaba’nın, TUİD Güney Ukrayna Temsilciliği’ni başarıyla gerçekleştireceğineyse şüphe yok. Güney Ukrayna Temsilciliğimiz hayırlı olsun, bölgedeki şubelerimizle birlikte Güney Ukrayna’nın ekonomik ve ticari olarak ülkemize daha yakın kılınmasında inşallah önemli bir vazife üstlenecek.