Taslak hazırlandı: Zincir marketler sigara ve elektronik eşya satamayacak

Ekonomi
Ozan Barış Erim
11 Şubat 2021, 13:34
Ozan Barış Erim
11 Şubat 2021, 13:34

Alışveriş merkezleri (AVM) ve zincir marketlerde satış yapılacak ürünlere düzenleme getiriliyor. Ticaret Bakanlığı; gıda marketinde cep telefonu, elektronik satışı yasak olacak, zincir marketlerinde sigara satılmasını engelleyen bir yasa tasarısı hazırladı.

AVM ile zincir marketlerin satış esaslarında bir dizi değişikliğe gidilecek. Ticaret Bakanlığının taslak düzenlemesine göre, 1500 metrekareden küçük mağazalarda, zincir gıda marketlerinde tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak. Öte yandan küçük esnafı koruma kapsamında, zincir gıda marketleri, pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacak. Marketlerin elektronik ortamdaki satışlarında ise mevcut yasak ve düzenlemeler geçerli olmaya devam edecek.

ŞİKAYET EDİLEN ÜRÜN LİSTEDEN ÇIKARILMAYACAK

Öte yandan Milliyet’in haberine göre, hızlı tüketim ürünleri satan mağaza ve zincir marketlerin raflarının yüzde 1’i, coğrafi işaretli ürünlerin satışına ayrılacak. Coğrafi işaretli ürünlerin yanı sıra bu alanlarda, marketin bulunduğu ildeki yöresel ürünler yer alacak. Marketler, promosyonlu ürünlerden kaynaklanan kayıpları, üreticiye yansıtamayacak. Reklam, anons, ürünlerin yerleştirilmesi gibi hizmetler nedeniyle üretici veya tedarikçiden para talep edilmeyecek, ancak ikili sözleşme yapılması halinde bedel alınabilecek. Tarım ve gıda ürünlerinin markete sağlam şekilde tesliminin ardından, ürünün bozulması halinde üreticiden zarar tazmini istenemeyecek.

Gıda ürünlerinin müşteri şikayeti nedeniyle incelenmesinde de üreticiye bir bedel yansıtılamayacak. Sebze ve meyve ile 30 gün içinde bozulabilen ürünlerin bedeli, üreticiye 30 gün içinde ödenecek. Marketler, kamu kurumlarına veya adli mercilere şikayet nedeniyle ürünlerin listeden çıkarılması, sipariş edilen miktarın azaltılması ve promosyonunun durdurulması gibi “misilleme” hareketlerine başvuramayacak.