Rusya’nın turizmi çöktü: Bu yıl turist sayısı yüzde 95 oranında azalıyor

Ekonomi
qha muhabir
25 Haziran 2022, 10:08
qha muhabir
25 Haziran 2022, 10:08

Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırılarını sürdürürken, dünya ülkelerinden tepki topluyor. Rusya’nın saldırganlığı turizmini de etkilemiş durumda. Birçok Avrupa ülkesinden yaptırımla yüz yüze gelen Rusya’nın bu seneki turist sayısı yüzde 95 oranında azalıyor. Rusya Tur Operatörlüğünün aktardığına göre, Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya’nın uçuş yaptırımları, vize kısıtlamaları bu değerlendirmede en büyük etken olarak kaydediliyor.

Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya, saldırılarına devam ederken, Batılı ülkelerin yaptırımlarıyla karşı karşıya geliyor. Yaptırımlara maruz kalan Rus halkı da ekonomik zorluk yaşıyor. Rusya Tur operatörlüğü (ATOR) bu yılkı turizm istatistiğinin değerlendirmesini yayımladı. Değerlendirmede bu sene yaz yabancı turist olmayacağı belirtildi.

RUSYA’DA TURİST SAYISI YÜZDE 95 ORANINDA AZALIYOR

Rusya’daki değerlendirme piyasasına göre, bu yaz yabancı turist sayısının salgın öncesi döneme göre, yüzde 95 azalacak. Rusya’nın turist sayısının azalmasının en dikkat çekici nedeni ise, savaşı başlatan Rusya’yı desteklememek iken, uçuş yaptırımları, uçuş trafiğinin azalması, uçuş biletlerinin artması, vize kısıtlamaları ve banka kartlarıyla ödeme yapamama gibi unsurlar ön plana çıkıyor. Tur operatörleri bu yaz için Orta Doğu, Güney Kore ve Güneydoğu Asya’dan turist beklediklerini bildirdi.

EKONOMİK YETERSİZLİK YAŞAYAN RUS HALKI TÜRKİYE’DE TATİL YAPAMIYOR

Her sene Türkiye’nin Akdeniz kıyılarına gelen Rus halkının yaptırımlardan dolayı ekonomik olarak fakirleşmesi de ön plana çıkıyor. Savaşın etkisiyle yaptırımlarla yüzleşen Rusya, fakirleşiyor. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2022 Mart’ta Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,8 azaldı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.