Rusya Merkez Bankası: Rusların borç yükümlülükleri tarihi zirvelere ulaştı

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Mayıs 2021, 00:19
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Mayıs 2021, 00:19

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Kseniya Yudayeva, bireysel borçlanmaya yönelik tehlikeleri azaltmak için bir dizi önlem hazırladıklarını duyurdu. Yudayeva, Rusların borç yükümlülüklerinin tarihi zirvelere ulaştığını belirtti.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Kseniya Yudayeva, Rusların borç yükümlülüklerinin tarihi zirvelere ulaştığını açıkladı. Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da 17 Mayıs’ta yaptığı konuşmada, Rusların son dönemde artış gösteren borç yükümlülükleri konusunda uyarılarda bulundu. Yudayeva, Rusların borç yükümlülüklerinde bu yıl hızlı bir artış gözlemlediklerini dile getirerek, “Rusların borç yükümlülükleri tarihi zirvelere ulaştı, hatta bazı alanlarda balonların oluştuğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Rusya Merkez Bankası politika faizini değiştirmedi - Bloomberg HT

“RİSKLERİ SINIRLAMAK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Söz konusu artışın oluşturabileceği tehlikeleri bertaraf edebilmek için birtakım önlemler aldıklarını kaydeden Yudayeva, “Bireysel borçlanmaya yönelik tehlikeleri azaltmak için mevzuat üzerinde bazı çalışmalar yapıyoruz. Bireyler için bu tür kredilerin risklerini sınırlamak bizim için çok önemli.” diye konuştu.

RUSLARIN VADESİ GEÇMİŞ BORÇLARI EN YÜKSEK SEVİYEYE ULAŞTI

Rusya Merkez Bankası tarafından 11 Mayıs’ta yayımlanan verilere göre, Rus vatandaşlarının vadesi geçmiş borçları 1 Nisan itibarıyla 1 trilyon 23 milyar rubleye ulaştı. Böylece, bu rakamlar Ekim 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Söz konusu dönemde Rusların bankalara olan toplam borçları da yüzde 2,2 artarak 20,7 trilyon rubleye ulaştı.