Rüstem Umerov: Küresel gıda krizinden kaçınmak için tahıl gemilerine yönelik Rus ablukası kaldırılmalı!

Ekonomi
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 15:30
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 15:30

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, olası küresel gıda krizinden kaçınmak için tahıl gemilerine yönelik Rus ablukasının askeri güç ile kaldırılması gerektiğini söyledi.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, 26 Mayıs 2022 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Rusya’nın acımasız işgalinden dolayı dünyanın zorluk çekmekte olduğunu söyledi. Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle dünya buğday stoklarının sadece 10 hafta yetecek kadar kaldığını belirten Umerov, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik acımasız işgal girişiminden dolayı dünyanın zorluk çektiğini vurguladı.

Tarım ürünlerini taşıyan Ukrayna gemilerinin limanlarda Rus ordusu tarafından ablukaya alındığını ve Rusya’nın Ukrayna tahıllarını çaldığını dile getiren Umerov, 21. yüzyılın en büyük gıda felaketinden kaçınmak için özgür dünya ülkelerinin bunu birlikte durdurması gerektiğinin altına çizdi.

LİMANLARIN ENGELİ, ASKERİ GÜÇ KULLANARAK KALDIRILMALI

Askeri güç kullanarak limanların engelinin kaldırılması gerektiğini savunan Umerov, “Bunun için ortaklarımız bize MLRS sistemlerini ve Ukrayna için gerekli diğer ağır silahları sağlamalıdır” dedi. Ürünlerin üçüncü ülkeler veya BM aracılığıyla taşınmasını da öneren Umerov, “Ukrayna, engellemenin kaldırılması karşılığında Rusya’ya herhangi bir taviz vermeyi reddediyor ve desteklemiyor” dedi.

2020’de bir salgın, 2022’de bir savaş olduğuna dikkat çeken Umerov, gıda krizine işaret ederek bir sonraki adım başka bir büyük kıtlığın yaşanmasına izin verilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.