Rus vatandaşlarının ekonomik durumu giderek kötüleşiyor

Ekonomi
Anife Bilal
19 Ocak 2022, 17:46
Anife Bilal
19 Ocak 2022, 17:46

Kremlin yönetimi ordusuna büyük paralar harcamaya devam ederken Rus vatandaşlarının ekonomik durumu git gide kötüleşiyor. Rusya’da kredi çeken vatandaşların yarısı, eski borçlarını ödemek için yeni krediler alıyor.

Uluslararası Tüketici Dernekleri Konfederasyonu tarafından yapılan araştırmaya göre, Rus vatandaşlarının borç yüküne ilişkin durumu giderek daha kritik hale geliyor. Rus vatandaşlarının yaklaşık yarısının eski borçlarını ödemek için yeni krediler aldığı aktarıldı. Araştırmaya göre, ankete katılan kişilerin yüzde 45’i eski borçlarını ödemek için yeni kredi alıyor. Vatandaşların yüzde 13’ü tedavi ve ev tadilatı için, yüzde 10’u ise beyaz eşya ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bankalara borçlanıyor. Borç alanların yüzde 8’i ise seyahat etmek için kredi çekiyor. 

Uluslararası Tüketici Dernekleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Dmitriy Yanin, “Rusların çoğu mevcut borçlarını ödemek için yeni kredi alıyor. Bu da borçluların çoğunun borç yükümlülüklerini yerine getiremediğine işaret ediyor.” diye belirtirken Rusya’da 2021 yılının 11 ayı içinde 1,64 milyon tüketici kredisinin verildiğini aktardı.