Rus saldırılarıyla Kıyiv bölgesindeki 44 işletme tamamen yok edildi

Ekonomi
Anife Bilal
08 Haziran 2022, 10:32
Anife Bilal
08 Haziran 2022, 10:32

Rusya’nın aralıksız süren işgal saldırıları nedeniyle Ukrayna’nın Kıyiv bölgesinde yüzden fazla işletmenin zarar gördüğü, bunlardan 44’ünün tamamen yok edildiği bildirildi.

Kıyiv Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Oleksiy Kuleba, Rus saldırıları nedeniyle bölgede onlarca işletmenin büyük zarar gördüğü bildirdi. Dün sosyal medya üzerinden açıklama yapan Kuleba, “Kıyiv bölgesinde yüzden fazla işletme, çatışmalardan etkilendi. Bunlardan 44’ü tamamen yok edildi. Bölgedeki iş durumunu mümkün olan en kısa sürede eski haline getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Çünkü hem bölge sakinlerinin refahı hem de bölgemizin gelişimi buna bağlı.” ifadelerini kullandı.

Oleksiy Kuleba, 7 Haziran’da bölgedeki iş insanlarının ve hükumet yetkililerinin katıldığı bir toplantının düzenlendiğini ve burada işletmelerin güncel durumu ile sorunlarının tartışıldığını bildirdi.

Bölge yönetiminin işletmelere destek vereceğini belirten Kuleba, “Her şirkete yardımcı olacağız. Bu, ekonomik durumu istikrara kavuşturmanın yanı sıra insanların iş yerlerini korumak ve yeni iş imkanları yaratmak için gereklidir. Bunlar önemli konular ve bizim için de bir öncelik” dedi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.