Rus saldırganlığı, Ukrayna şirketine yüzlerce milyon dolar kaybettirdi

26 Aralık 2019, 13:42

Ukrayna Hava Trafik Kontrol Kurumu (Ukraeroruh), Rus saldırganlığı yüzünden kurumun uğradığı zararı açıkladı.

NV Business gazetesine konuşan Ukraeroruh Başkan Vekili Andriy Yarmak, şirketin Kırım’ın ve Donbas bölgesinin işgal edilmesinden sonra 19 milyar grivna (818 milyon dolar) kaybettiğini aktardı.

Andriy Yarmak, “2013 yılında yapılan toplam uçuşların sayısı 530 bindi. 2018 yılında ise sadece 300 bin uçuş yapıldı. Bu rakam, yüzde 44 daha az demek. Transit uçuşlar ise neredeyse üç kat azaldı. 2014 yılından beri uğradığımız zarar yaklaşık 19 milyar grivna (818 milyon dolar).” ifadelerini kullandı.

Yarmak, 2013’te Avrupa’dan Güneydoğu Asya’ya yapılan transit uçuşların yüzde 65’inin Akmescit (Simferopol) Uçuş Bilgi Bölgesi üzerinden yapıldığını kaydederek, “Kırım, mart 2014’te işgal edildikten sonra Devlet Havacılık Servisi, yarımadanın hava sahasını kapatma kararı almıştı. Bu yüzden, transit uçuşlar Türkiye kıyılarına doğru kaydı.” dedi.

KIRIM’A UÇUŞLAR YASAKLANMIŞTI

2014 Nisan ayının başında Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü (EUROCONTROL) Kırım’a uçuşları yasakladığını duyurdu. ICAO, yayınladığı resmi bildirisinde, Akmescit havaalanının havacılık yönetim hakkının Ukrayna’ya ait olduğunu belirtmiş ve Rusya tarafından Ukrayna’ya ait havacılık alanına müdahalenin devam etmesi durumunda Rusya’nın havacılığı ve havayolu şirketleri için çok ciddi sonuçların ortaya çıkacağını açıklamıştı.


Kırım'ın işgali
Rus saldırganlığı
uçak seferleri
Ukraeroruh