Müşterek Koordinasyon Merkezi: Ukrayna tahılı yüklü ilk gemi bu gece yarısı İstanbul’a gelecek

Ekonomi
Filiz
02 Ağustos 2022, 21:13
Filiz
02 Ağustos 2022, 21:13

İstanbul Müşterek Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Tuğamiral Özcan Altunbulak, Ukrayna tahılını taşıyan RAZONİ isimli gemiye ilişkin olarak değerlendirmede bulundu. Tuğamiral Altunbulak, Odesa Limanı’ndan yola çıkan geminin güvenliğinin sağlandığını ve takip edildiğini kaydederek, “RAZONİ isimli geminin, deniz koşulları nedeniyle bu gece yarısı İstanbul’da tahsisli demir yerine demirlemesi beklenmektedir” açıklamasında bulundu.

Ukrayna’nın Odesa Limanı’ndan yola çıkan tahıl yüklü gemi bu gece yarısından sonra İstanbul Müşterek Koordinasyon Merkezine (MKM) gelecek. Akabinde geminin kontrolleri saplandıktan sonra Lübnan’a gitmek üzere yola çıkacak. Bu bağlamda, MKM Koordinatörü Tuğamiral Özcan Altunbulak, basın mensuplarına değerlendirmede bulundu.

MKM Koordinatörü Altunbulak, Ukrayna’nın Odesa, Çernomorsk ve Yujnıy limanlarından yola çıkacak gemilerin güvenliğinin emniyetli bir şekilde Girişim Belgesine uygun olarak nakliyatının yapılacağını kaydetti. Gece yarısından sonra MKM’ye gelecek gemiye ilişkin olarak Altunbulak şu açıklamada bulundu:

“Girişime dahil olacak ticari gemilerin kaydını ve takibini yapmak, bu gemilerin Ukrayna limanlarına giriş çıkış planını oluşturmak ve uygulamak, Türkiye’de belirlenecek bir limanda Ukrayna’ya giden ve gelen gemilerin denetimini yaptırmak, uydu, internet ve diğer muharebe imkanları ile ticari gemilerin intikalini teknik olarak takip etmek, tüm faaliyetlerini taraf ülkeler ve Birleşmiş Milletler (BM) ile koordineli olarak icra etmek görev ve sorumluluklarını üstlenmiştir”

Altunbulak, Odesa Limanı’ndan ayrılan geminin yola çıkışından itibaren MKM tarafından takip edildiğini belirtti. Altunbulak şu ifadelere yer verdi:

“Geminin intikali esnasında izleyeceği rota, takip ettiği insani koridor, denetimine ilişkin detaylı hususlar Merkezde mutabık kalınan usul ve esaslar doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Hâlihazırda Ukrayna’nın 3 limanından tahıl ve benzeri gıda maddelerini çıkarabilecek gemilerin hazırlıkları ve planlamasına devam edilmektedir. Daha önceden gelmesini beklediğimiz ve takip ettiğimiz RAZONİ isimli geminin, deniz koşulları nedeniyle bu gece yarısı İstanbul’da tahsisli demir yerine demirlemesi beklenmektedir. Gerekli işlemler sonrasında RAZONİ isimli gemiye; Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna, BM temsilcilerinden oluşan bir heyetle denetim icra edilecek ve denetleme neticesine göre gemi yoluna devam edecektir. Dünyanın gözünün burada ortaya koyacağımız kolektif çalışmalarda olduğunu, görevimizin sorumluluğunun büyük olduğunu, tarihî ve insani bir misyon üstlenmiş olduğumuzun bilinciyle Merkezde görevimize ve uyumlu çalışmaya şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz.”

RAZONİ TÜRKİYE’YE GELİYOR

Rus ablukası altında kalan Ukrayna tahılları dünya pazarına açılıyor. RAZONİ isimli tahıl yüklü gemi dün Odesa Limanı’ndan İstanbul Müşterek Koordinasyon Merkezi’ne gelmek üzere yola çıkmıştı. 27 bin ton mısır taşıyan gemi, İstanbul’da denetimi yapıldıktan sonra Lübnan’a doğru yola çıkacak. Geminin bu gece yarısı Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Geminin Lübnan’a 5-6 gün içinde varması öngörülüyor.