Moody’s, Rusya’yı iflas etmiş ülke olarak tanımladı

Ekonomi
qha muhabir
28 Haziran 2022, 20:56
qha muhabir
28 Haziran 2022, 20:56

New York merkezli, kredi derecelendirme şirketi Moody’s, Ukrayna’daki saldırganlığına devam eden ve Batılı ülkelerden yaptırımlarla boğuşan Rusya’nın temerrüde düştüğünü duyurdu. Moody’s yaptığı açıklamada, Rusya’yı “iflas etmiş ülke” olarak tanımladı. Rusya, 100 milyon dolarlık dış borcunu yaptırımlardan dolayı ödeyemiyor.

Rusya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı savaşın 4 ayını geride bıraktı. Rus saldırganlığına karşı direnen Ukrayna’ya insani, askeri, ekonomik destek sürerken; pek çok dünya ülkesi Rusya’ya yaptırım uyguluyor. Ekonomisini ayakta tutma savaşı veren Rusya, en büyük geliri doğal gaz ve petrolü Ruble karşılığı ihraç etme şartı koşmuştu. Ruble ile ödeme yapmayı reddeden ülkeler ise Rus kaynaklarını kullanmıyor. Rusya ekonomik yaptırımlarla boğuşurken, 27 Haziran 2022’de 1 ay gecikmeli 100 milyon dolarlık kredisini ödeyememişti. Rusya, dış borçlarını ödeyemediği için temerrüde düştü.

MOODY’S RUSYA’YI “İFLAS ETMİŞ ÜLKE” OLARAK TANIMLADI

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service de Rusya’nın temerrüde düştüğünü açıkladı. New York merkezli kredi şirketi Moody’s’ten yapılan açıklamada, temerrüde düşmüş Rusya “iflas etmiş ülke” olarak nitelendirildi. Açıklamada, “Geciken kupon ödemesi iflası oluşturur. Gelecekteki kupon ödemelerinde de temerrüde düşülmesi mümkün” değerlendirmesinde bulunuldu.

Rusya, en son 1918 yılında Sovyetler Birliği yönetimindeki Vladimir Lenin’in, Rus İmparatorluğundan kalan borçları ödemeyi reddettiği için temerrüde düşmüştü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s, Fitch Ratings, Standard & Poor’s (S&P) ve Batılı ülkeler tarafından Rusya’ya karşı uygulanan ekonomik yaptırımlar nedeniyle Rusya’daki faaliyetlerini durdurma kararı almıştı.