Milli Savunma Bakanı Akar ile Ukrayna Altyapı Bakanı Kubrakov tahıl sevkiyatının son gelişmelerini görüştü

Ekonomi
Filiz
29 Temmuz 2022, 23:37
Filiz
29 Temmuz 2022, 23:37

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Ukrayna tahıl sevkiyatına ilişkin son gelişmeleri telefonda görüştü. Bakanlar görüşmede, İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezinden ve işbirliğinden memnun olduklarını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, tahıl sevkiyatının hazırlıkları hakkında telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bakan Akar ile Bakan Kubrakov görüşmede, yakın zamanda Ukrayna limanlarından çıkması planlanan gemilerin teknik çalışmalarını ele aldı. Gemilerin yakın zamanda çıkmasının planlandığı ifade edilirken; İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi işbirliğinden ve koordinasyondan memnuniyet duyulduğu dile getirildi.

TÜRKİYE, RUS ABLUKASI ALTINDAKİ UKRAYNA TAHILLARINI DÜNYA PAZARINA AÇIYOR

Türkiye ve Rusya, Ukrayna tahılı için anlaştı - Mehr News Agency

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş yüzünden abluka altında kalan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kollarını sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı. Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzaladı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları başladı.