İşgalci Rusya’ya yaptırımlar artıyor: G7 ülkeleri, Rusya'dan petrol ithalatını durduracak

Ekonomi
qha muhabir
09 Mayıs 2022, 11:28
qha muhabir
09 Mayıs 2022, 11:28

ABD, Rusya’ya karşı yaptırım kararı alan G7 ülkelerinin Rusya’dan petrol ithalatını durdurma sözü verdiklerini duyurdu. Beyaz Saray’dan konuya ilişkin, “Bugün tüm G7 ülkeleri, Rusya’nın, başlattığı savaşı finanse etmek için ihtiyaç duyduğu geliri elinden alacak. G7 ülkeleri, Rus petrolünü aşamalı olarak durdurma sözü verdi” açıklaması yapıldı.

Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı geniş çaplı işgal girişimi birçok ülke tarafından kınandı. Ukrayna’da binlerce sivili hedef alan işgalci Rusya’ya karşı Avrupa ülkeleri ve Amerika yaptırım kararları aldı. Rusya’nın savaşta kullanacağı finansal ihtiyaçların durdurulması için yaptırım uygulayan ülkeler, Rusya’nın en büyük geliri doğal gaz ve petrol ithalatını durdurma kararı alıyor.

Bu kapsamda Beyaz Saray, G7 ülkelerinin Rusya’ya yaptırım uygulamakta kararlı olduğunu açıkladı. Beyaz Saray, savaş başlatan Rusya’ya yaptırımların artırılması ve güçlendirilmesi gerektiğini işaret etti. ABD, G7 ülkelerinin Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’e ve Rusya’ya yönelik yaptırımları artırma söz verdiklerini belirtti. G7 ülkeleri buna ilişkin, Rus petrolünün ithalatını aşamalı olarak durdurma veya yasaklama taahhüdü verdi.

ABD: “PUTİN’İN EKONOMİSİNİN ANA DAMARINA SERT BİR DARBE OLACAK”

Beyaz Saray açıklamasında, Ukrayna’nın savaş alanındaki ve müzakere masasındaki konumunu güçlendirmek için Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile görüştüklerini vurgulayarak, “Bugün tüm G7 ülkeleri, Rus petrolünün ithalatını aşamaları olarak durdurmayı veya yasaklamayı taahhüt etti. Bu, Putin’in ekonomisinin ana damarına sert bir darbe olacak ve savaşını finanse etmek için ihtiyaç duyduğu geliri elinden alacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Beyaz Saray, “G7 ayrıca istikrarlı küresel enerji kaynakları sağlamak ve birlikte çalışmayı taahhüt ederken, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltma çabalarını da hızlandırıyor” bilgisini paylaştı.

RUSYA’YA YAPTIRIM UYGULAMA SÖZÜ VEREN G7 ÜLKELERİ HANGİLERİ?

G7 ülkeleri; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Kanada ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden oluşuyor. G7 ülkeleri 2014 yılında da Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal etmesini kınamıştı.

ABD’DEN RUSYA’YA EK YAPTIRIM KARARLARI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) işgalci Rusya’ya karşı yaptırımlarını genişletiyor. ABD söz konusu açıklamada, “Bu yeni kontroller, Rusya’nın askeri yeteneklerini destekleyebilecek öğelere ve gelire erişimini daha sınırlandıracak” değerlendirmesinde bulundu.