Gazprom’un aktarım sağladığı gaz miktarı 2008 yılından bu yana en düşük seviyede!

Ekonomi
Filiz
03 Ağustos 2022, 11:17
Filiz
03 Ağustos 2022, 11:17

Rus doğal gaz şirketi Gazprom, 2008 yılından bu yana aktarımda en düşük seviyeyi gördü. Şirket, geçen aydan bu yana ortalama yüzde 14 daha az pompaladı. Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarını devam ettirmesi halinde aktarım sağladığı gaz miktarının düşmesi öngörülüyor.

Rus enerji şirketi Gazprom’un Temmuz ayında sağladığı gaz akışı 774 milyon metreküple 2008 yılından bu yana en düşük seviyeyi gördü. Batının yaptırımlarıyla yüz yüze gelen şirket, Haziran ayında ortalama yüzde 14 daha az gaz pompaladı. Gazprom’un bu yılki aktarım sağladığı gaz miktarı geçen yıla göre yüzde 12 azaldı. Şirket, geçen yıla oranla 4’lük düşüşle 494,4 metreküp üretim planladı.

RUSYA, DÜNYAYI GAZ İLE TEHDİT EDİYOR!

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik geniş çaplı işgal girişimi başlatan Rusya, Avrupa ülkelerinin yaptırımlarıyla yüz yüze geliyor. Batı, Rusya’nın en büyük gelir kaynağı doğal gaz ve petrol ithalatını azaltarak savaşta kullandığı ekonomiyi azaltmaya çalışıyor. Öte yandan Rusya da Avrupa ülkelerine misilleme yaparak doğal gazı kısıyor. Ancak Rusya, dünyayı enerji kıtlığına iterken ekonomisini de aşağı çekiyor. Batı ise Rusya’nın saldırılarını devam ettirmesi halinde yaptırımlarını güçlendirerek artıracağını dile getiriyor.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.