FED faiz kararını açıkladı

Ekonomi
Ömer Kaya
26 Ocak 2022, 22:57
Ömer Kaya
26 Ocak 2022, 22:57

Küresel piyasaları ilgilendiren ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı bugün açıkladı. FED, piyasa beklentilerine uyarak politika faizini yüzde 0-0,25 bandında sabit tutma kararı aldı.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (Fed) bugün itibarıyla günlerdir beklenen faiz kararını açıkladı. Banka, fonlama faizi veya politika faizi olarak tanımlanan faizleri yüzde 0-0,25 aralığında tuttu. Öte yandan, FED Başkanı Powell mart ayında artış olacağını ve yakın zamanda bir faiz artırımının olasılıklar arasında bulunduğu kaydetti.

Fed faiz kararını açıkladı

FED BAŞKANI POWELL’DAN AÇIKLAMA

FED Başkanı Jerome Powell, faiz kararı sonrası yapılan basın toplantısında salgın döneminde ekonomik büyümeye ilişkin şunları söyledi:

“Artan enflasyon ve güçlü iş piyasası ortamında, politikamız gelişen ekonomik ortama göre kendini uyarlamaktadır. Ekonomik aktivite geçen yıl güçlü bir şekilde genişledi. Mali ve para politikası desteği de hane halkının ve işletmelerin sağlıklı finansal koşulları ile birlikte ekonominin dirençli olduğunu bizlere gösterdi. Kovid-19 vakalarının son dönemde çok hızlı bir şekilde artması elbette ekonomik büyümeyi bu çeyrekte aşağı yönlü baskılayacak