Dünya Bankasından Ukrayna'ya ek yardım

Ekonomi
Anife Bilal
08 Haziran 2022, 09:43
Anife Bilal
08 Haziran 2022, 09:43

Dünya Bankası Yürütme Kurulu, işgalci Rusya’nın saldırılarına direnen Ukrayna için 1,49 milyar dolarlık ek finansmanın sağlanmasını onayladı. Yeni finansman, hükumet ve sosyal hizmet görevlilerinin maaşlarının ödenmesi için kullanılacak.

Dünya Bankası, Rusya’nın saldırı ve işgal girişimi nedeniyle savaşla karşı karşıya kalan, zarar gören Ukrayna için 1,49 milyar dolarlık ek finansmanın sağlanmasını onayladı. Dünya Bankasından yapılan açıklamada, Dünya Bankasının harekete geçirdiği toplam 4 milyar doları aşan destek paketinin bir parçası olduğu ifade edilen yeni finansmanın hükümet ve sosyal hizmet görevlilerinin maaşlarının ödenmesi için kullanılacağı aktarıldı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.