Dolar kuru, Merkez Bankasının faiz kararı öncesi yükseliyor

Ekonomi
Ömer Kaya
25 Mayıs 2022, 18:38
Ömer Kaya
25 Mayıs 2022, 18:38

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı öncesinde Dolar/ TL’de hareketlilik yaşanıyor. Dolar kuru 18.30 itibarıyla küresel piyasalarda 16.39 seviyelerinde seyrediyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun yarın toplanması bekleniyor.

Dolar/TL’deki yükseliş seyri devam ediyor. Dolar, Türk Lirası karşısında 25 Mayıs 2022 tarihi içinde 16,39 seviyesine kadar yükseldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı hızla yükselen dolar/TL’nin gölgesinde yarın yapılacak. Para Politikası Kurulu’nun, yüzde 70 civarında olan nisan enflasyon rakamının ardından yüzde 14’lük faizden geri adım atması beklenmiyor.

Merkez Bankası Ocak toplantısında politika faizini sabit tutma kararı almıştı. Aralık 2021’de gelen faiz indiriminin ardından biraz daha bekleneceği üzerinde duyumlar alınmış iken, dünkü toplantıda sabit faiz kararı şaşırtmadı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit tutmuştu.

1 Ocak günü Türk Lirası karşısında 15,08 seviyesinde olan Euro ise mayıs ayına 15,60 seviyesinden giriş yapmıştı. Euro gün içinde Türk Lirası karşısında 17,46 seviyesine yükselmişti.

Merkez Bankası

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİ NE ANLAMA GELİYOR?

Geleneksel iktisat, enflasyon ve politika faizi arasında negatif bir ilişki öngörür. Enflasyon yükseldiği zaman merkez bankası politika faizini artırır. Bu durum piyasa faizlerini yükseltir. Artan faiz bir yandan yerli parayı değerlendirerek ithal girdi fiyatlarını düşürürken diğer taraftan talebi yavaşlatır. Talep zayıfladığı zaman fiyatlama davranışlarında aşağı yönlü baskı oluşur. Bu şekilde enflasyon inişe geçer.

Kredibilitesi olan bir merkez bankası çoğu zaman daha faizi artırmadan bile doğru iletişimle bu dezenflasyonist süreci devreye sokar. Piyasa faizleri merkez bankasının faiz artıracağı beklentisi ile yükselmeye başlar. Tıpkı şu anda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artıracağı beklentisi ile ABD piyasa faizlerinin yükselmekte olması gibi. Bu durumda arzu edilen düzeltme önceden geleceği için merkez bankası asgari faiz artışları ile enflasyonist baskıları bertaraf edebilir. Piyasalar Fed’in enflasyonu düşüreceği konusunda ikna olurlarsa enflasyon beklentileri düşüşe geçecek.