Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Ukrayna tahılını taşıyacak olan Türk gemisinin hazırlıkları tamamlandı

Ekonomi
Filiz
29 Temmuz 2022, 17:20
Filiz
29 Temmuz 2022, 17:20

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, tahıl yüklü geminin çıkacağı limanlardan biri olan Çornomorsk Limanı’nı ziyaret ederek hazırlıkların tamamlandığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “İlk gemi yüklendi. Bu bir Türk gemisi. Bu, limanın çalışmaya başladığını gösteriyor. Ukrayna tarafı tamamen hazır. Birlemiş Milletler (BM) ve Türkiye’ye işaret gönderdik. Dönüş bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş yüzünden abluka altında kalan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kollarını sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı. Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzaladı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları başladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), 29 Temmuz 2022’de tahıl sevkiyatının yapılacağı üç limandan biri olan Çornomorsk Limanı’nı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy ziyaret çerçevesinde, Ukrayna tahıllarını Türkiye’ye taşıyacak gemini hazırlıklarını inceledi.

“TAHIL SEVKİYATININ YAPILACAĞI TÜRK GEMİSİNİN HAZIRLIKLARI TAMAM”

Karadeniz üzerinden yola çıkması beklenen geminin hazırlıklarının tamamlandığını duyuran Zelenskıy, “İlk gemi yüklendi. Bu bir Türk gemisi. Bu, limanın çalışmaya başladığını gösteriyor. Ukrayna tarafı tamamen hazır. Birlemiş Milletler (BM)  ve Türkiye’ye işaret gönderdik. Ordumuz güvenlik durumunu garanti ediyor. Altyapı Bakanımız (Oleksandr Kubrakov), Türk tarafı ve BM ile doğrudan temas halinde, onlardan sevkiyata başlayabileceğimize dair işaret bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Zelenskıy, küresel gıda krizine yol açan engellerin tahıl koridoru anlaşmasıyla son bulacağına işaret ederek, “Ukrayna’nın dünya gıda güvenliğinin garantörü olmaya devam etmesi bizim için önemli” dedi.

UKRAYNA BÜYÜKELÇİLERİ, ÇORNOMORSK LİMANI’NI ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın Çornomorsk ziyaretine Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kıyiv Büyükelçisi Bridget Brink, Birleşik Krallık Kıyiv Büyükelçisi Melinda Simmons, İtalya’nın Kıyiv Büyükelçisi Pier Francesco Zazo, Kanada’nın Kıyiv Büyükelçisi Larisa Galadza, Almanya’nın Kıyiv Büyükelçisi Anka Feldhusen, Avrupa Birliği (AB) Ukrayna Delegasyonu Başkan Yardımcısı Remi Duflot, BM Ukrayna İnsani Yardım Koordinatörü Osnat Lubrani ve Ukrayna’da akredite diplomatik misyonların temsilcileri eşlik etti. Liman ziyaretinde tahıl yükleme süreci hakkında bilgi alındı.