Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan lokanta, restoran ve kafe müjdesi!

Ekonomi
Ozan Barış Erim
27 Ocak 2021, 15:01
Ozan Barış Erim
27 Ocak 2021, 15:01

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, restoran ve kafe esnafının bugüne kadar yalnız bırakılmadığını belirterek, “Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirlerle faaliyetleri kısıtlanan 2019 cirosu 3 milyon TL ve altı olan ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün AK Parti Grup Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle zor bir dönemden geçen esnafı hiçbir zaman yalnız bırakmadıklarını anlattı. Öte yandan Esnaf ve kira desteğinin süreceğini bildiren Erdoğan, “Doğrudan esnaf ve kira desteği ödemeleri kapsamında, 3 ay süre ile aylık 1000 lira esnaf desteği, büyükşehirlerde 750 lira, diğer illerde 500 lira kira desteği yapmaya devam edeceğiz. Faaliyetlerine ara verilen mükelleflerimizin vergilerini erteledik” dedi.

İŞLETMELERE YENİ YARDIM PAKETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşı uygulamasının en kısa sürede hedef kitlenin tamamına ulaşacağını belirtti.Covid-19’dan en çok zarar gören sektörler arasında yer alan yeme-içme sektörüne destek verileceğini belirten Erdoğan, “Lokanta restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan ve 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız. Cirosu 2020’de yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelere 2 bin liradan az, 40 bin liradan fazla olmamak üzere ciro kaybının yüzde 3’ü kadar ödeme yapacağız.” dedi.