Çin, Doğu Türkistan’da doğal gaz rezervi bulunduğunu açıkladı

Ekonomi
Ömer Cihad Kaya
21 Aralık 2020, 22:14
Ömer Cihad Kaya
21 Aralık 2020, 22:14

Çin yönetimi, Doğu Türkistan’ın güneyindeki Jungar bölgesinde doğal gaz yatağı bulunduğunu bildirdi. Çin’in PetroChina şirketinden yapılan açıklamada, bölgedeki tarım havzasındaki arama çalışmaları sonucu bulunan doğal gazın 115 milyar metreküpü aştığı ifade edildi.

Çin’in PetroChina Şirketi, Doğu Türkistan’ın Jungar havzasında yapılan ilk sondaj çalışması neticesinde, bölgede 115,3 milyar metreküplük doğal gaz rezervi buldu. Çin devlet haber ajansına atıf yapan Global Times gazetesinde dün yer alan habere göre, Çinli şirket, rezervden günlük 610 bin metreküp doğal gaz ve 106.3 metreküp ham petrol çıkarmayı hedeflediğini duyurdu.

AYNI ÇİNLİ ŞİRKET 2019’DA DA DOĞAL GAZ KEŞFETMİŞTİ

Doğu Türkistan’ın yer altı ve yer üstü kaynakları anlamında zengin bir bölgesi olan Jungar’da daha önce de doğal gaz rezervleri bulunmuştu. Ekim 2019’da yine aynı sondaj şirketi PetroChina’nın 115 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulduğunu bildirmişti.

Uygur aktivistler, Doğu Türkistan’da işgalci konumunda olan Çin’in bölgedeki yer altı ve yer üstü kaynaklarını on yıllar boyu pervasızca kullandığını ifade ediyor. Özellikle, 2017’den sonra soykırıma varan insan hakları ihlalleri fiilleri işleyen Pekin yönetiminin, bu ağır fiilleri işlemesinin altında Doğu Türkistan’ın zengin kaynakları ( altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür, vs.) yatıyor.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.