Büyükelçi Bodnar, Rusya’da iş yapmaktan vazgeçen fabrikaları, Konya Sanayi Odası'nı, Ukrayna ve Kırım Tatar Derneklerini ziyaret etti

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Haziran 2022, 09:47
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Haziran 2022, 09:47

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, beraberindeki heyet ile birlikte Konya’yı ziyaret etti. Ziyarete ilişkin Büyükelçi Bodnar, “Huzur şehri Konya’da, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’da iş yapmaktan vazgeçen fabrikaların yanı sıra Konya Ticaret Odası’nı, Ukrayna ve Kırım Tatar Derneklerini ziyaret ettik. Ukrayna’nın yeniden inşası için hep beraber çalışacağız.” dedi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, dün beraberindeki heyet ile Konya şehrine ziyaret düzenledi. Konya Sanayi Odası’nın (KSO) aktardığı bilgiye göre KSO Başkan Vekili M. Veli Tekelioğlu’nun ev sahipliği yaptığı ziyarette, Ukrayna ile Türkiye’nin tarihi ve ticari bağları ele alınırken, Ukrayna’nın yeniden inşasında yapılabilecekler istişare edildi. Konya ziyaretine ilişkin paylaşımda bulunan Büyükelçi Bodnar, verimli bir günü daha geride bıraktıklarını belirterek, “Huzur şehri Konya’da Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’da iş yapmaktan vazgeçen fabrikaların yanı sıra Konya Sanayi Odası’nı, Ukrayna ve Kırım Tatar Derneklerini ziyaret ettik. Ukrayna’nın yeniden inşası için hep beraber çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

BODNAR: UKRAYNA’NIN TAHIL İŞLEME MAKİNELERİNE İHTİYACI VAR

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, ziyaret kapsamındaki ev sahipliğinden dolayı Tekelioğlu’na teşekkür etti ve savaşın bir an önce bitmesini arzuladıklarını söyledi. Ukrayna’nın şu anda ülkenin yeniden onarımı için çalışmalara başladığını belirten Bodnar, “Öncelikli olarak evler, okullar, hastaneler, enerji merkezleri onarılacak. Şu anda ülkemizde öncelikli olarak değirmen makinelerine, tahıl işleme makinelerine ihtiyacımız var. Konya’nın sanayisinin ne kadar büyük olduğunu biliyoruz. Bu ürünlerin Konya’dan temin edilebileceğini düşünüyorum” dedi.

KONYA UKRAYNA’NIN İNŞASINA DESTEK VERMEYE HAZIR

KSO Başkan Vekili M. Veli Tekelioğlu, Ukrayna-Rusya savaşının bir an önce son bulmasını temenni ettiklerini ve hiçbir ülkede savaş yaşanmasını istemediklerini belirtti. Ukrayna’nın yeniden inşasında her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyleyen Tekelioğlu şunları kaydetti:

“Türkiye ile Ukrayna’nın tarihi çok eskilere dayanan ticari ilişkileri var. Ukrayna bizim önemli ticaret pazarlarımızdan biri. Konya Ukrayna’ya tarım makineleri, değirmen makineleri, otomotiv yedek parça başta olmak üzere çok çeşitli ürünler ihraç ediyor. Aynı zamanda Ukrayna bizim buğday ve ayçiçeği ithalatı yaptığımız önemli bir paydaşımız. Biz dünyanın hiçbir yerinde savaş olmasını istemiyoruz. Ukrayna’daki savaşın da bir an önce son bulmasını istiyoruz. Ukrayna’nın yeniden inşası noktasında da elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız.”

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hüsamettin Sönmez ve Ukrayna ile ticaret yapan sanayicilerin de yer aldığı ziyarette, sanayiciler sorunlarını ve taleplerini büyükelçiye iletti.