BM: Ukrayna limanları kapalı kalırsa milyonlarca insan açlıktan ölecek

Ekonomi
Anife Bilal
13 Mayıs 2022, 10:13
Anife Bilal
13 Mayıs 2022, 10:13

Ukrayna’ya karşı savaş başlattığı için ağır yaptırımlar altında kalan Rusya, kasıtlı olarak dünyada gıda krizini yaratarak açlığı baskı aracı olarak kullanmayı hedefliyor. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e küresel felaketin başlamadan önce Karadeniz bölgesindeki Ukrayna limanlarına erişimi açma çağrısı yaptı.

BM Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley, Odesa ve diğer Ukrayna limanlarının önündeki engellerin kaldırılmaması durumunda dünyada milyonlarca insanın açlıktan öleceğini ifade etti. Küresel felaket başlamadan önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna limanlarına erişimi açma çağrısını yapan Beasley, “Bu limanlar kapatıldığı için dünya çapında milyonlarca insan ölecek. Ukrayna hakkında ne hissederseniz hissedin, eğer kalbiniz varsa dünyanın geri kalanı için o limanları açmalısınız.” dedi.

UKRAYNA, DÜNYANIN EN BÜYÜK 5’İNCİ BUĞDAY İHRACATÇISI

Yaklaşık yüzde 70’i verimli topraklarla kaplı olan Ukrayna’nın 32 milyon hektarlık ekilebilir araziye sahip olduğu belirtiliyor. Bu oran, tüm Avrupa Birliğindeki (AB) ekilebilir arazinin 3’te 1’ine tekabül ediyor.

Öte yandan Ukrayna’nın dünyanın en büyük 10 tahıl ihracatçısından biri olduğu belirtiliyor. Yüzyıllardır önemli bir buğday üreticisi konumunda olan ve Avrupa’nın “ekmek sepeti” olarak da adlandırılan Ukrayna, dünyanın en büyük 5’inci buğday ihracatçısı olarak ön plana çıkıyor.  Ukrayna’nın Rusya tarafından saldırıya uğraması nedeniyle dünyadaki buğday fiyatları 14 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Enerji ve emtia bilgileri sağlayıcısı S&P Global Platts’a göre, Rusya ve Ukrayna’nın 2021-2022 hasat yılında toplam 60 milyon ton buğday ihraç etmesi bekleniyordu. Bu ithalatın büyük çoğunluğu ise Karadeniz’den yapılıyor. Savaşın başından beri Rusya, Ukrayna’nın Azak Denizi ve Karadeniz’deki limanlarını bloke ediyor. Bu nedenle geçmiş mahsullerden kalan buğday Ukrayna’dan çıkarılamıyor.

RUSYA UKRAYNA’DAN 500 BİN TON TAHIL ÇALDI!

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinden yaklaşık 500 bin ton buğday çaldığını bildirdi. Bakanlık, çalınan tahılların işgal altındaki Kırım’da gemilere yüklenerek üçüncü ülkelere satıldığını belirtti.