BM: Ukrayna'daki savaş, gıda felaketine neden olabilir

Ekonomi
Anife Bilal
19 Nisan 2022, 18:29
Anife Bilal
19 Nisan 2022, 18:29

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Rusya’nın başlattığı savaş nedeniyle bu yıl Ukrayna’daki tarım arazilerinin yüzde 30’dan fazlasının buğday, arpa, ayçiçeği ve mısır ekimi için kullanılmayacağına dikkat çekti. OCHA, uzun süreli bir savaşın küresel gıda krizine neden olacağını belirtti.

Ukrayna’daki savaş dünyanın dört bir yanındaki savunmasız insanlar için de büyük tehdit oluşturuyor. Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin (OCHA) dün yaptığı açıklamada, “Bu yıl Ukrayna’daki tarım arazilerinin yüzde 30’dan fazlasının buğday, arpa, ayçiçeği ve mısır ekimi için kullanılmayacak. Gıda krizi yaşayan 55 ülkeden 36’sı, Ukrayna ve Rusya’nın ihracatına bağlı olduğundan, devam eden çatışmalar bir gıda felaketine neden olabilir.” ifadeleri kullanıldı.

“SAVAŞI DURDURMANIN TEK YOLU, UKRAYNA’YA SİLAH VERMEK VE RUSYA’YA PETROL AMBARGOSU UYGULAMAK”

Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, dünyadaki küresel gıda krizinin sadece Ukrayna’ya silah sağlayarak ve Rusya’ya petrol ve doğal gaz ambargosu uygulayarak engellenebileceğini vurguladı. Podolyak yaptığı açıklamada, “Önde gelen analistler, uzayan savaşın dünya çapında bir gıda krizine neden olabileceğini söylüyor. Savaşı hızlı bir şekilde bitirmenin tek yolu; Ukrayna’ya silah vermek ayrıca petrol ve doğal gaz ambargosunu uygulayarak Rusya’yı zayıflatmaktır. Fiyat artışından korkarak savaşı görmezden gelmeyi tercih edenler sonunda her ikisini de elde edecektir.” ifadelerine yer verdi.

UKRAYNA, DÜNYANIN EN BÜYÜK 5’İNCİ BUĞDAY İHRACATÇISI

Yaklaşık yüzde 70’i verimli topraklarla kaplı olan Ukrayna’nın 32 milyon hektarlık ekilebilir araziye sahip olduğu belirtiliyor. Bu oran, tüm Avrupa Birliği’ndeki (AB) ekilebilir arazinin 3’te 1’ine tekabül ediyor.

Öte yandan Ukrayna’nın dünyanın en büyük 10 tahıl ihracatçısından biri olduğu belirtiliyor. Yüzyıllardır önemli bir buğday üreticisi konumunda olan ve Avrupa’nın “ekmek sepeti” olarak da adlandırılan Ukrayna, dünyanın en büyük 5’inci buğday ihracatçısı olarak ön plana çıkıyor.  Ukrayna’nın Rusya tarafından saldırıya uğraması nedeniyle dünyadaki buğday fiyatları 14 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Enerji ve emtia bilgileri sağlayıcısı S&P Global Platts’a göre, Rusya ve Ukrayna’nın 2021-2022 hasat yılında toplam 60 milyon ton buğday ihraç etmesi bekleniyordu. Bu ithalatın büyük çoğunluğu ise Karadeniz’den yapılıyor. Savaşın başından beri Rusya, Ukrayna’nın Azak Denizi ve Karadeniz’deki limanlarını bloke ediyor. Bu nedenle geçmiş mahsullerden kalan buğday Ukrayna’dan çıkarılamıyor.