Ukrayna Meclisinden geçti: Ukrayna'da Bitcoin yasallaştı

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Eylül 2021, 15:52
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Eylül 2021, 15:52

Ukrayna Meclisi, Bitcoin’i yasal hale getiren kanunu kabul etti. Böylelikle, Ukrayna’da kripto paralar resmi ödeme aracı olarak değil finansal varlıklar olarak tanımlandı.

Orta Amerika’daki yaklaşık 6,9 milyonluk nüfusa sahip bir ülke olan El Salvador’un resmi para birimi olarak kullanmaya başladığı Bitcoin, kripto para düzenlemesi ile Meclis’ten geçerek Ukrayna’da da yasal hale geldi. Düzenleme ile Ukrayna’da kripto paralar finansal varlık olarak tanınmış oldu. Ukrayna, kripto para piyasasını yasal zemine oturtan beşinci ülke oldu.

ZELENSKIY’IN İMZASIYLA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Bloomberg’in haberine göre, Ukrayna Meclisinde kripto paraları yasal olarak tanıyan karar oybirliğiyle kabul edildi. Karar, Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’ın imzasıyla yürürlüğe girecek.

Ülkede daha önce de kripto para işlemlerine yönelik kısıtlama bulunmuyordu. Yerli yatırımcıların kripto paralarda işlem yapma izni vardı ancak şirketlerin yaptığı işlemler sıkı denetim altındaydı.

RESMİ ÖDEME ARACI OLMAYACAK

Ukrayna’da bitcoin El Salvador’da olduğu gibi resmî ödeme aracı olarak kabul edilmeyecek. Yeni düzenlemeyle, yatırımcılar bitcoin ve diğer kripto paralardaki dolandırıcılığa karşı yasal olarak korunacak. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mıhailo Federov ülke Merkez Bankasının dijital para birimi çıkarması için ödeme sistemlerini modernize ettiklerini kaydetti.

El Salvador bu hafta itibarıyla Bitcoin’i resmî para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmuştu. İki hafta önce Küba kripto paraları tanıyan bir yasayı geçirmişti. Panama’nın da yakında kripto paralarla ilgili bir düzenleme yapması bekleniyor.