Bayraktar “Vanagas” Litvanya’dan Ukrayna’ya gönderiliyor

Ekonomi
qha muhabir
15 Haziran 2022, 20:03
qha muhabir
15 Haziran 2022, 20:03

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas, Türkiye’den bedelsiz olarak tedarik edilen Bayraktar TB2 SİHA’nın Ukrayna’ya gönderileceğini duyurdu. Sağlanan destek için Baykar Teknoloji’ye teşekkür eden Bakan Anušauskas, mühimmatın zamanında gönderileceğini söyledi.

Türk savunma şirketi Baykar Teknoloji, Ukrayna’ya savunma desteğini Litvanya üzerinden sağlıyor. Litvanya daha önce, Rusya’nın saldırılarına maruz kalan Ukrayna için bağış kampanyası başlatmıştı. Bağış kampanyası kapsamında 3 günde 6 milyona yakın para toplanmıştı. Türkiye ise, toplanan paranın Ukrayna’ya insani yardım olarak gönderilmesini rica ederek, Litvanya’ya bedelsiz Bayraktar TB2 SİHA (silahlı insansız hava aracı) göndermişti.

BAYRAKTAR VANAGAS UKRAYNA’YA GÖNDERİLECEK

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas, Bayraktar TB2 SİHA’nın Ukrayna’ya sağlanacağını duyurdu. Litvanya’da “Vanagas” ismi verilen Bayraktar SİHA, Ukrayna’ya savunma desteği olarak gönderilecek.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Anušauskas, “Bayraktar ‘Vanagas’ın silahlandırılmasında anlaştık. Mühimmat zamanında teslim edilecek! Ayrıca bağışlanan mühimmat için de firmaya teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA’YA DESTEK İÇİN 6 MİLYONA YAKIN PARA TOPLANMIŞTI

Litvanya’da Rusya’nın saldırılarına karşı Ukrayna ordusuna destek olmak amacıyla Bayraktar TB2 SİHA’larının tedarik edilmesi için bağış kampanyası başlatılmış, 3 günde 6 milyon Euro para toplanmıştı. Rusya’nın saldırılarında büyük başarılara imza atan Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA’ları satın almak için Litvanya’nın Türkiye ile anlaşmaya hazırlandıkları duyurulmuştu.