Bakan Çavuşoğlu: Tahıl krizinin çözümü için İstanbul'da dörtlü toplantı gerçekleşebilir

Ekonomi
qha muhabir
16 Haziran 2022, 12:01
qha muhabir
16 Haziran 2022, 12:01

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’dan olumlu cevap gelirse, Ukrayna tahılının güvenli ihracı sorunun çözümüyle ilgili dörtlü toplantının İstanbul’da gerçekleşeceğini söyledi ve bir anlaşmaya varılırsa BM planı ile oluşturulacak mekanizmanın denetimi için İstanbul’da merkez kurulmasının planlandığını aktardı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt ve İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney ile 15 Haziran 2022 tarihinde Ankara’da yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Çavuşoğlu, Ukrayna tahılının ihracı güvenli koridor konusuna da değindi.

Ukrayna tahılının ihracı için koridor açmanın Birleşmiş Milletlerin (BM) planı olduğunu belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu planı desteklediğini vurgulayarak “BM planının uygulanabilir bir plan olduğunu görüyoruz. Ayrıca yapılacak çalışmanın meşruiyeti bakımından da BM çatısı altında yapmamızda fayda var” ifadelerini kulandı.

DÖRTLÜ TOPLANTI OLURSA KONU DETAYLI ELE ALINACAK

Tahıl koridoru için Rusya’nın yanıtını beklediklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, dörtlü toplantı olursa kurulacak mekanizma, bunun işleyişi, denetimi dahil tüm konuların detaylı bir şekilde ele alınacağını söyledi. Toplantıda, BM ve Türkiye’nin yanı sıra Rusya ile Ukrayna’nın da olacağını belirten Çavuşoğlu, “Dolayısıyla herkesin endişelerinin giderilmesi lazım. Mekanizmanın da bunu temin etmesi gerekiyor” diye konuştu.

DENETİMLER İÇİN İSTANBUL’DA MERKEZ KURULMASI PLANLANIYOR

Ukrayna kıyılarındaki mayınların temizlenmesinin çok uzun zaman alabileceğini belirten Çavuşoğlu, bu nedenle güvenli hatlara ilişkin detayları görüştüklerini dile getirdi.

Çavuşoğlu ayrıca, Rusya’dan olumlu cevap gelirse, dörtlü toplantının İstanbul’da gerçekleştirileceğini belirterek “Buradan bir anlaşma çıkarsa BM planına göre bu işlerin denetimlerini yapması için İstanbul’da bir merkez kurulması planlanıyor” şeklinde konuştu.