Bahamalar da Rusya ve Belarus'a uygulanan yaptırımlara katıldı

Ekonomi
Anife Bilal
14 Mart 2022, 11:46
Anife Bilal
14 Mart 2022, 11:46

Bahama Milletler Topluluğu (Bahamalar) yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşa tepki olarak Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik uyguladığı yaptırımlara katıldı. Bahamalar, yaptırım uygulanan şirket ve bireylerle tüm finansal işlemlerini durdurma kararı aldı.

Bahama Milletler Topluluğu Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı, Bahamalar’da faaliyet göstermek için lisansı olan veya yetkilendirilmiş kuruluşlara, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle Rusya ve Belarus’a uygulanan yaptırımlar kapsamına giren bireyler ve şirketler ile iş yapmayı yasakladı. Kısıtlamaların; ABD, Kanada, Birleşik Krallık, AB ve diğer ülkeler tarafından uygulanan yaptırımların kapsamına giren her kişi, şirket için geçerli olduğu belirtildi.

Bahamalar; vergi cenneti, varlık saklama gibi gibi amaçla kullanıldığı tabir edilen kıyı ötesi (offshore) bölgelerden biri. Ülkede, şirketlerin hissedar ve yönetici kayıtları konusunda gizlilik korunuyor. İlgili bilgiler, sadece mahkeme kararıyla açıklanabiliyor.