Avustralya Başbakanından Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım sözü

Ekonomi
qha muhabir
04 Temmuz 2022, 12:19
qha muhabir
04 Temmuz 2022, 12:19

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, 3 Temmuz 2022 tarihindeki Kıyiv ziyaretinden sonra Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda basın açıklaması yaptı. Başbakan Albanese, Ukrayna’ya yönelik 100 milyon Avustralya doları değerinde sağladığı askeri yardımın içeriğini paylaşarak daha fazla askeri yardım yapılacağının sözünü verdi.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, dün gerçekleştirdiği Ukrayna ziyareti sırasında Rus işgaline direnen Ukrayna’ya ülkesinin daha fazla askeri yardımda bulunacağını belirtmişti. Rusya’nın saldırılarından en çok etkilenen İrpin, Buça ve Gostomel’i ziyaret eden Başbakan Albanese, gördükleri karşısında şoke olduğunu ifade etmişti. Albenese, Avustralya’nın Ukrayna’yı desteklediğini ve burada işgalci Rusya’nın işlediği suçlar için gereken cezanın verilmesi için çağrıda bulunmuştu.

BBC’nin aktardığına göre, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda basın açıklaması yapan Albanese, “ne kadar sürerse sürsün” ülkesinin Ukrayna’yı destekleyeceğini vurgulayarak, daha fazla askeri yardım yapma sözü verdi.

AVUSTRALYA’DAN UKRAYNA’YA ASKERİ DESTEK

Albanese, Avustralya’da 16 Rus bakan ve oligark için seyahat yasağı uygulandığını, Rusya’dan altın ithalatına son verildiğini aktardı. Albenese, sağlanacak askeri yardım paketinin 100 milyon Avustralya doları değerinde olduğunu ayrıca, İHA’lar (İnsansız hava aracı) ve 34 zırhlı araçlar gönderileceğini bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta, pek çok dünya ülkesi Rusya’ya yaptırım uyguluyor. Öte yandan Ukrayna’ya askeri, ekonomik ve insani yardımlar da sağlanıyor. Avustralya da destek veren ülkeler arasında yerini alıyor. Şu ana kadar Avustralya, Ukrayna’ya 390 milyon değerinde yardımda bulundu.

“İRPİN, BUÇA VE GOSTOMEL’DEKİ KANITLAR, RUSYA’NIN SAVAŞ SUÇU”

Ukrayna’nın Buça ve İrpin şehirlerini ziyaret eden Başbakan Albenese, gazetecilere yaptığı açıklamada burada gördüklerinin Rusya’nın “savaş suçu” işlediğinin kanıtları olduğunu vurgulamıştı. Albenese, Avustralya’nın Kıyiv’deki Büyükelçiliğini yeniden faaliyete geçirmeyi düşündüğünü belirtti.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.