Avrupa Parlamentosu, AB ve Çin arasındaki yatırım anlaşmasını onaylamayacak

Ekonomi
Ozan Barış Erim
20 Mayıs 2021, 21:15
Ozan Barış Erim
20 Mayıs 2021, 21:15

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, AP üyelerine yaptırım uygulayan Çin ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki yatırım anlaşmasını onaylamayacaklarını açıkladı. Anlaşmada onay sürecinin başlaması için öncelikle Çin’in yaptırımlarını kaldırması talep edildi.

Brüksel’de yapılan AP Genel Kurul oturumunda, Çin’in AB kurumları ve AP milletvekillerine karşı uyguladığı yaptırımlara ilişkin karar tasarısı oylandı. Çin’in AB’ye yönelik yaptırımlarının kınandığı tasarı, 599 “evet”, 30 “hayır” ve 58 “çekimser” oyla kabul edildi. Karar tasarısında, Çin’in uyguladığı yaptırımlar nedeniyle üzerinde aralık ayında uzlaşı sağlanan AB-Çin yatırım anlaşmasının AP tarafından onaylanmayacağı belirtildi.

DOĞU TÜRKİSTAN YAPTIRIMLARINA DESTEK

Anlaşma onay sürecinin başlaması için öncelikle Çin’in yaptırımlarını kaldırması talep edilen tasarıda, mevcut durumda AB-Çin anlaşmasının onaylanmasının mümkün olmadığına dikkat çekildi. AA’nın aktardığına göre tasarıda, Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle AB’nin Çinli kişi ve kurumlara yönelik yaptırımlarına da destek verildi.