Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı: AB, Rus gazının tamamen kesilmesine hazırlıklı olmalı

Ekonomi
qha muhabir
07 Temmuz 2022, 10:55
qha muhabir
07 Temmuz 2022, 10:55

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın doğal gazı tümüyle kesmesi ihtimaline AB’nin hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 6 Temmuz 2022 tarihinde Fransa’nın Strazburg kentinde, Avrupa Parlamentosu Genel Kurul oturumundan sonra yaptığı basın toplantısında AB ülkelerini, Rusya’nın gazı tamamen kesmesine hazırlıklı olması konusunda uyardı.

AB’nin Rus enerjisine olan bağımlılıktan kurtulma çabalarına değinen Von der Leyen, “Gaz tedarikimizi her şeyden önce Rusya’dan, diğer güvenilir tedarikçilere doğru çeşitlendiriyoruz. Çabalarımız şimdiden büyük bir fark yaratıyor” ifadelerini kullandı.

AB’YE ABD’DEN LNG İTHALATI 3 KAT ARTTI

Mart ayından beri, Avrupa’nın küresel Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) ithalatının 2021 yılına göre yüzde 75 oranda arttığını belirten von der Leyen, ABD’den AB’ye LNG ihracatının neredeyse üç katına çıktığı bilgisini paylaştı.

AB, gaz akışının daha fazla kesintiye uğramasına ve hatta Rus gazının tamamen kesilmesine hazırlıklı olmalı” diyen Von der Leyen, “Tümüyle bir kesinti durumunda gazın, en çok ihtiyaç duyulan bölgelere akmasını sağlamalıyız. Avrupa dayanışma içinde olmalı ve ortak pazarı korumalıyız” şeklinde konuştu.