Almanya, Kuzey Akım-2 Doğal Gaz Boru Hattı'nın ruhsatlandırma sürecini askıya aldı

Ekonomi
Ömer Kaya
16 Kasım 2021, 17:21
Ömer Kaya
16 Kasım 2021, 17:21

Almanya, Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nın ruhsatlandırma sürecini askıya aldı. Almanya, Kuzey Akım 2’nin ruhsatlandırma sürecine 8 Eylül 2021’de başlamıştı. Söz konusu süreç 4 ay olarak planlanmıştı.

Almanya’daki enerji piyasası düzenleme kurumu, bugün alınan karar gereği Rusya’dan Avrupa’ya uzanan Kuzey Akım-2 Doğal Gaz Boru Hattı’nın ruhsatlandırma sürecini geçici olarak askıya aldığını duyurdu. Almanya’nın Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nın ruhsatlandırma sürecini geçici olarak askıya alması sonrasında, Avrupa piyasasında vadeli kontratlarda gaz fiyatları yaklaşık yüzde 10 arttı.

Kuzey Akım 2'nin geleceği belirsizliğini koruyor - Uzmanpara
Almanya, Kuzey Akım-2 Doğal Gaz Boru Hattı’nın ruhsatlandırma sürecini askıya aldı

UKRAYNA VE BİRÇOK ÜLKE RUSYA’DAN AVRUPA’YA UZANAN KUZEY AKIM-2’YE KARŞI ÇIKIYOR

Toplam maliyeti 10 milyar avro civarında olması beklenen Kuzey Akım 2 projesiyle yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevk edilmesi planlanıyor. ABD, Ukrayna, Polonya ile Baltık ülkelerinin inşasına karşı çıktığı projenin ortakları arasında proje sahibi Gazprom’un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketler yer alıyor. 1 Nisan’da yapılan açıklamada, Rus enerji şirketi Gazprom’un, Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Projesi’nin yüzde 95’ine denk gelen 2 bin 339 kilometrelik boru döşeme işini tamamladığı bildirilmişti.

Ukrayna, Polonya ile Baltık ülkelerinin inşasına karşı çıktığı projenin ortakları arasında proje sahibi Gazprom’un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketler yer alıyor.

Almanya Kuzey Akım 2 projesinin ruhsatlandırma sürecini askıya aldı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kuzey Akım 2 (Nord Stream) boru hattı projesini inşa eden Alman “Nord Stream 2 AG” şirketi ve şirketin CEO’su Mathias Warnig’in, projeye yönelik uygulanan yaptırımlardan muaf tutulduğunu açıkladı.

Blinken, 19 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, “Avrupa Enerji Güvenliğini Koruma Yasası” kapsamında Kongre’ye sundukları raporda projeye müdahil oldukları gerekçesiyle yaptırım listesine alınabilecek 4 gemi, 5 şirket ve bir kişinin tespit edildiğini kaydetti.

Bu 4 geminin yanı sıra Rusya Federal Devlet Bütçe Kurumu Deniz Kurtarma Servisine bağlı olup projede rol alan 9 geminin de yaptırım listesine alınacağını belirten Blinken, “Ayrıca, Nord Stream 2 AG şirketi ile CEO’su Matthias Warnig’i yaptırımlardan muaf tutmanın ABD’nin menfaatine olduğuna karar verdim.” ifadelerini kullandı.
Blinken, Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisinin, Rus Deniz Kurtarma Hizmetleri kurumunun kurtarma, çevre ve bro hattı projesi ile ilgili olmayan faaliyetlerinin devam etmesine izin vereceğini bildirdi.