ABD Senatosu, Doğu Türkistan'dan gelen tüm Çin ürünlerine yaptırım kararını öngören tasarıyı onayladı

Ekonomi
Ömer Kaya
16 Temmuz 2021, 11:01
Ömer Kaya
16 Temmuz 2021, 11:01

ABD’de Senato, Çin’in Doğu Türkistan’da ortaya koyduğu insan hakları ihlalleri nedeniyle bölgeden yapılacak olan ithalata yasak getiren tasarıyı onayladı. Tasarının yasalaşması için Temsilciler Meclisi’nden de onay alması ve daha sonra Başkan Joe Biden’in imzalaması gerekiyor.

ABD Senatosu, dün Uygur Türklerine yapılan sistematik baskılar ve asimilasyon politikalarından dolayı Çin’in “Sincan” bölgesinden gelecek mallara yaptırım uygulama kararı aldı. Bölgeden yapılacak olan ithalatın yasaklanmasını öngören yasa tasarısı, Senato’da oy birliğiyle kabul edildi. Tasarı, Temsilciler Meclisinden de geçtiği taktirde ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanacak. Halen yürürlükte olan yasada, zorla çalıştırma dolayısıyla üretilen ürünler yaptırım dahilinde kabul ediliyordu.

ABD ile Çin bu kez de imza atacak yer için uzlaşamadı - Son Dakika Haberleri

ABD, ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ HAK İHLALLERİ NEDENİYLE İTHALATA YAPTIRIM UYGULAYACAK

Öte yandan, tasarıyı hazırlayan Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ve Demokrat Senatör Jeff Merkley, Temsilciler Meclisi’nin de gecikmeden onaylanması çağrısı yaptı. Rubio yaptığı yazılı açıklamada, “Sincan bölgesinde işlenen insanlık suçlarına karşı gözümüzü kapatamayız. Şirketlerin insanların suistimal edilmesinden yarar sağlamasına izin veremeyiz.” dedi. Diğer senatör Merkley de “Hiçbir Amerikan şirketi bu suistimallerden yarar sağlamamalı. Amerikan tüketiciler, köle olarak kullanılan işçilerin ürettiği ürünleri satın almamalı.” ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık, Uygur Türklerinin zorla çalıştırılmasıyla elde edilen  ürünlerin ticaretine yasak getiriyor | Independent Türkçe

ABD’NİN ÇİN’E UYGUR TÜRKLERİ YAPTIRIMLARI

ABD, Çinli şirketleri Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri ve teknolojik gözetimden ötürü, 10’dan fazla şirketi kara listeye almaya hazırlanıyor. Reuters’a konuşan bir ABD’li diplomatın bildirdiğine göre, ABD Ticaret Bakanlığı’nın kara listesine giren Çinli şirketlerin, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarından ve ağır insan hakları ihlallerinden sorumlu tutuluyor.

ABD’nin yaptırımları genişletme kararının ardından Dow Jones ve FTSE Russel, 20 civarında Çinli şirketi endekslerinden çıkaracağını açıklamıştı. Öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden, 3 Temmuz’da imzaladığı kararname ile bazı Çinli firmaları yaptırım listesine eklemişti. Şu anda, Çinli şirketlerin sayısı 59’a yükselmişti.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.